Vágólapra másolva!
Az ügyvédet az otromba őszinteség győzte meg, Kovács Istvánnénak elég volt egy üzenet, míg B. Ferenc skizofrén állapotba került a kormányfő miatt - ők azok, akik állítják: egy éve még nem kedvelték Gyurcsány Ferencet, de ma már támogatják. Egy éve lépett hivatalba a második Gyurcsány-kormány, és az [origo] ennek apropóján közzétett felhívása nyomán most mindenki megtudhatja: a vér ritkán válik vízzé.
Vágólapra másolva!

Sokakat megmozgatott az [origo] felhívása, amelyben olyan emberek jelentkezését vártuk, akik egy éve még nem kedvelték - esetleg utálták -, és rossz miniszterelnöknek tartották Gyurcsány Ferencet, a második Gyurcsány-kormány első éve alatt azonban 180 fokos fordulatot vettek, és most már támogatják - esetleg kifejezetten szeretik - őt. Azért álltunk elő a kezdeményezéssel, mert ki akartuk deríteni, meghódított-e bárkit is a kormányfő, akinek népszerűsége mélyponton, és akit már saját pártja és koalíciós partnere részéről is érnek bírálatok.

Mintegy 270 levél futott be a szerda délutáni határidőig. Mielőtt azonban a Miniszterelnöki Hivatal munkatársai "húzzunk bele" csatakiáltással nyugtáznák a viszonylag magas számot, hozzá kell tennünk, hogy a jelentkezők túlnyomó többsége egyáltalán nem felelt meg a felhívásban megjelölt feltételeknek. A legtöbben azért írtak, mert vagy nem bírták magukban tartani, hogy mindig is utálták a miniszterelnököt, vagy éppen folyamatos rajongásuknak akartak hangot adni.

Akadtak páran, akik az [origo] jóhiszeműségét kérdőjelezték meg, és azt tudakolták, hogy vajon a felhívás a kormányzati kommunikációs stratégia része vagy épp ellenkezőleg, ez csatlakozás a "köpködők táborához", esetleg eszköz a "gyalázkodás és a mocskolódás terjesztéséhez". Mindkét vélemény képviselőit megnyugtathatjuk, az [origo]-t a kíváncsiságon kívül más nem motiválta.

A néhány levélíró által provokatívnak is nevezett pályázat végül felemás eredménnyel zárult. Olyan olvasót nem sikerült találni, akiről kiderült volna, hogy az elmúlt egy évben színtiszta utálatból váltott át feltétlen rajongásba - vagy ha pártpolitikai szempontból nézzük, akkor elkötelezett Orbán-hívőből vált olyan emberré, aki most már Gyurcsányt követi vakon. Jelentkeztek ugyanakkor olyan olvasók, akik ha nem is 180 fokos fordulatot vettek, de jelentősen átalakult politikai véleményük az elmúlt egy év során.

Az ő leveleikből közlünk az alábbiakban részleteket. Mivel a feldolgozás során kiderült, hogy akadtak, akik tréfából vagy éppen bosszúból visszaéltek mások e-mail címével, ezért csak azoknak közöljük a teljes nevét, akik esetében meg tudtunk bizonyosodni arról, valóban ők jelentkeztek.

Dr. Snóbli József korszerű konzervatívból lett Gyurcsány-párti

"Én kifejezetten nem örültem, amikor Gyurcsány Ferenc lett (ismét ) a miniszterelnök. Egyrészt egy konzervatív baráti kör elnöke vagyok és mint ilyen kifejezetten az MDF-re szavaztam/szavaztunk. Mára meggyőzött Gyurcsány Ferenc. Nincs Magyarország előtt más út mint a reformok. (...) Gyurcsány úr azzal győzött meg, hogy - ha otrombán is - mert őszintén beszélni, először Őszödön és én úgy látom ma is" - írta politikai vallomásában Snóbli József ügyvéd, a Baráti Kör a Korszerű Konzervativizmusért elnöke.

Jakab Katalin el nem kötelezett liberálisként kedvelte meg Gyurcsányt

"- Gyurcsány Ferencet sportminisztersége alatt szürkének, semmilyennek tartottam.
- Negatívan értékeltem néhány médiában megjelent vagyonszerzési módját.
- Negatívnak értékeltem, illetve nem értettem miniszterelnökségének első 1,5 évét, pl. Áfa csökkentés.
- Pozitívnak értékeltem az "öszödi-beszédet".
- Pozitívnak értékelem a kitartását, és innen úgy tűnik, hogy mintha benne lenne kompromisszum készség."

Vegyészmérnök és mentálhigiénés szakember olvasónk telefonon elmondta azt is, Gyurcsánnyal először az volt a baja, hogy túl felületesnek tartotta, olyannak, akit "baromira nem érdekel, amit tesz". Az őszödi beszéd kiszivárgása után kezdte el karizmatikus embernek látni a kormányfőt. Kérdésünkre elmondta, mindig is liberális hozzáállású volt, de ez állítása szerint nem jelentett pártelkötelezettséget, nem zavarta például Orbán kormányra kerülése, ellentétben Medgyessyével, akinél "szürkébbet keresve se lehetne találni".

Forrás: MTI

Az övéi közt

Takács Lászlót és Varga Máriát a magány és a kitartás fogta meg

"Gyurcsányt a pártja miatt nem kedveltem egy évvel ezelőtt. Mára bizonyította, hogy sokkal távolabbra lát, és következetesebb, mint az MSZP megalkuvó vezetői. Mivel lassan magára maradt, megkedveltem. Szerintem most erkölcsi fölényben van az őt bírálókkal szemben" - foglalta össze tömören politikai pálfordulását Takács László. Ugyancsak rövid üzenetben jelentkezett Varga Mária Éva is, aki hasonlóan érvelt, mondván hogy a "nem fog fájni" szöveg miatt utálta Gyurcsányt, de most már szereti, mert a reformok élén áll a támadások ellenére is.

Kovács Istvánnénak egy üzenet elég volt a fordulathoz

"Én valóban nagyon utáltam Gyurcsány urat, de egy éve teljesen megváltozott a hozzáállásom. Hogy miért? Még egy Miniszterelnöktől vagy elismert politikustól nem kaptam választ soha semilyen ügyben. Gyurcsány Úr, ha nem is személyesen, reagált a problémámra, megtette azt, hogy a személyi titkárán keresztül telefonon üzent Nekem. Ettől kezdve a kegyeimbe zártam és felnézek rá" - írta a saját állítása szerint Debrecenben élő asszony, aki erőt és egészséget is kívánt a miniszterelnöknek.

B. Ferencnél skizofrén állapotot okozott Gyurcsány

"Tisztelt Szerkesztőség, szerény személyem az Önök által keresett kategóriába tartozik, ám el kell mondanom, hogy erre csöppet sem vagyok büszke, sőt, megduplázom, jelen sajnálatos politikai-társadalmi-gazdasági körülmények között valójában roppant frusztráló érzés kedvelni Gyurcsány Ferencet. Valóságos skizofrén állapot ez már nálam, éppen ezért nem is szeretnék beszélni erről az egészről senkivel és senkinek se, mert előbb magamban kell tisztáznom a dolgokat, úgymond feldolgoznom" - írta olvasónk, aki hozzátette, bár gúnyosnak és ironikusnak tartja az [origo] felhívását, jelezni akarta, hogy "igenis van olyan, aki még ha nehéz és fájdalmas is, a tények alapján alakítja ki véleményét és igyekszik objektíven szemlélni".

Akik sose szerették

A fentiek voltak azok, akik nagyjából megfeleltek a felhívásban szereplő feltételeknek, vagyis az elmúlt egy évben meggyőzte őket a miniszterelnök. Nincsenek túl sokan, ezt jelzik a felmérések és a hozzánk befutott levelek többsége is. Rengeteg Gyurcsány Ferencet szidó levél is érkezett, néha egészen kreatív, bár a nyomdafestéket még így sem tűrő káromkodásokkal tűzdelve. Ők voltak azok, akik szerint a miniszterelnök hazugságai nem érdemelnek bocsánatot, és egyébként is rosszul irányítja az országot.

Forrás: MTI

Most már esernyőkkel is védik a miniszterelnököt

Akadt, aki azt írta, ha van olyan ember, aki megfelel a felhívás feltételeinek, akkor azt kórházba kellene vinni. Egy másik olvasónk nyakatekert elmélettel állt elő: "Végül is nekem Gyurcsány változása pozitív előjelű. Általában teljesen normális emberből amúgy sem lesz politikus, de általában normálisnak látszó ember formájú lényekből politikussá romlanak az emberek, tisztelet a kivételnek. Gyurcsány esetében úgy látom, egy teljesen fordított irányú folyamatról van szó, ő tavaly óta alulról tudta felküzdeni magát a politikusok közé."

Akik mindig szerették

Aktivizálódtak persze azok is, akik mindig is imádták a miniszterelnököt. Az ő leveleik alapján az a már-már romantikus kép rajzolódott ki, hogy Gyurcsány Ferenc a legigazabb politikus, aki magányosan harcol a reakciós erőkkel szemben az emberek felemelkedéséért. Egy olvasónk még a következő párhuzamot is megkockáztatta: "Valószínűnek tartom, hogy Szent István korában egy akkor elvégzett közvélemény-kutatás hasonló eredményeket mutatott volna az aktuális vezető népszerűségéről. Most meg minden politikai oldal pozitívan nyilatkozik."

A politikai vitaműsorok állandó témájáról, a hozzánk befutott levelekből is leszűrődő szembenállásról egyébként a már idézett dr. Snóbli József a következő érdekes hasonlattal foglalta össze gondolatait: "Azt kifejezetten nagy problémának tartom, hogy csak azért, mert egyik ember ennek vagy a másik pártnak tagja vagy szimpatizánsa, gyűlölik egymást. Azt hiszem, aki a krumplis tésztát szereti, az nem utálja azt akinek a túrós csusza a kedvence. Ha belegondolunk, a pártok versenye nem nagyon különbözik ettől."