Hoffmann Rózsa: Az egyetem nem a lustáknak és a középszernek való

Dr. Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős
Vágólapra másolva!
Ésszerű korlátok közé kell terelni az államilag finanszírozott felsőoktatásban eltöltött időt, az államilag finanszírozott képzésben részt vevők arányát pedig csökkenteni kell - mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az MTI-nek adott interjújában. Az államtitkár szerint a 2012-es keretszámokról ősszel születhet döntés, annyi azonban már most tudható, hogy a kormány fokozatosan emelni kívánja az államilag finanszírozott férőhelyek számát a műszaki és természettudományos képzésben.
Vágólapra másolva!

Egy ország gazdasági húzóerejét alapvetően a műszaki és természettudományok határozzák meg, de "a majdnem nulláról nem lehet építkezni". A probléma visszanyúlik a közoktatáshoz, ott kell elsősorban erősíteni a természettudományos oktatást, hogy később többen jelentkezzenek ilyen jellegű felsőfokú képzésekre - mondta Hoffmann Rózsa az MTI-nek adott interjújában.

Az államtitkár elmondta, hogy a 2012-es keretszámokról ősszel születik majd döntés. Hoffmann Rózsa szerint "bölcsnek és óvatosnak kell lenni". Az idei adatok például azt bizonyítják, hogy hiába emelték meg a mesterképzés keretében a műszaki és természettudományos férőhelyek számát, mivel nem volt elegendő jelentkező, a joggal várt áttörést e területen az új tanév sem fogja meghozni. Emiatt ezeken a karokon, szakokon részt vevők arányát csak fokozatosan lehet majd növelni. "Társadalomtudósok nem tudnak gépeket, mozdonyokat építeni, azokhoz mérnökök kellenek, és alapos természettudományos képzettség, ám ez utóbbiak teljesítménye mögött ott vannak azok az értékek, amelyeket a bölcsészet- és társadalomtudományok hordoznak" - fogalmazott Hoffmann Rózsa.

Azokra a hírekre, amelyek a jelentős, több tízezres hallgatói létszámlefaragásról szóltak, úgy reagált: jelenleg irreálisan sokan részesülnek államilag finanszírozott képzésben, ezért valóban csökkenteni kell ezt az arányt. Most túlméretezett a rendszer. "A legfontosabb feladat, hogy emeljük a felsőoktatás színvonalát, hiszen ez az ország fejlődésének motorja. A főiskola, az egyetem "nem a lustáknak és nem a középszernek való, hanem a szorgalmas és tehetséges diákoknak" - fogalmazott.

Az államtitkár azt mondta, két kategóriát fognak meghatározni a jelenleg meglévő három helyett. Most vannak, akiknek az állam teljes egészében állja a képzés költségeit, mások egy részét fizetik, és vannak, akik a teljes összeget finanszírozzák. A jövőben is szép számmal lesznek olyanok, akiknek a tanulmányait az állam fedezi, de emellett lesznek hallgatók, akiknek maguknak kell vállalniuk a képzés teljes költségét - mondta.

Hoffmann Rózsa a hallgatói vizsgaszámok meghatározásáról azt mondta, szabályozni fogják ezt a kérdést, hiszen ésszerű korlátok közé kell terelni az államilag finanszírozott felsőoktatásban eltöltött időt. Ez azonban nem feltétlenül azt jelenti, hogy a konkrét vizsgaszámokat tüntetik fel a törvényben, elképzelhető, hogy a kreditbeszámítást szabályozzák. Az államtitkár nem zárta ki, hogy egyfajta szerződést kötnek majd ezekkel a hallgatókkal arról, hogy végzésük után meghatározott ideig itthon kamatoztassák a tudásukat, Magyarország javára.