Tüntettek a BKV-s szakszervezetek

Vágólapra másolva!
A közlekedési társaság Akácfa utcai székháza előtt tüntettek a BKV-s szakszervezetek. Az érdekképviseletek petíciót adtak át a BKV vezetésének, és újabb sztrájkot helyeztek kilátásba.
Vágólapra másolva!

Demonstrációt tartottak a BKV szakszervezetei a kollektív szerződésben foglalt jogok megtartása érdekében kedden a cég Akácfa utcai székháza előtt. Az érdekképviseletek petíciót adtak át a BKV vezetésének, és sztrájkot helyeztek kilátásba arra az esetre, ha nem rendeződik rövid időn belül a helyzet.

A Közlekedési Érdekvédelmi Körök Szövetsége (KEKSZ) és a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) azért hirdetett keddre közös demonstrációt, mert úgy látják, a BKV vezetői semmibe veszik a dolgozókat, nem folytatnak érdemi tárgyalásokat a kollektív szerződésről, és a bértárgyalások sem komolyak.

Gulyás Attila, a VTDSZSZ elnöke beszédében azt hangsúlyozta, a dolgozók mindent megtesznek azért, hogy a cég működőképes maradjon, de a tulajdonos ezért nem tesz semmit. Hozzátette, eddig csak fenyegetés volt, hogy tönkremegy a BKV, de amióta csődbe ment a Malév, ez már nem csak fenyegetés. A munkáltató, a főváros mint tulajdonos és a kormány viszont csak annyit mond, spórolni kell, így felmondták a kollektív szerződést, hogy csökkentsék a juttatásokat. Gulyás Attila úgy fogalmazott, hogy ha a tulajdonosnak fázik a keze, akkor a saját zsebébe dugja, és ne másokéban kotorásszon.

Nemes Gábor, a KEKSZ alelnöke azt mondta, hogy a döntéshozók tönkreteszik a BKV-t és azokat az értékeket, amelyeket a dolgozók teremtettek évtizedes munkával. Ezek is segítenek abban, hogy a színvonal fenntartható legyen - tette hozzá. Az elmúlt öt évben több vezetőváltás volt, a tulajdonos "színezete" is megváltozott, de senki nem volt képes a helyes irányt kijelölni, mert nem volt erre közös akarat - mondta a szakszervezeti vezető. Nemes Gábor feltette a kérdést, hova "süllyedt a BKV vezetése, hogy most a saját kivégzésüket készítik elő", majd azt mondta, a vezetők a bajban elbújnak a munkavállalók és az utazók elől. Azt kérte, a város fizesse ki tartozását, és "a múlt bűneiért" ne a munkavállalókat büntessék.

A tüntetésen felszólalt több munkavállaló is, akik egybehangzóan azt mondták, nem hagyják, hogy az eddig megszerzett juttatásaikat elvegyék, mert az amúgy is alacsony fizetésük így tovább csökkenne.

Ez után Gulyás Attila felolvasta azt a hétpontos petíciót, amelyet személyesen adtak át Várszegi Gyulának, a BKV vezérigazgatójának. Ebben egyebek mellett azt követelik, hogy a kollektív szerződést, amely március elején hatályát veszti, hosszabbítsák meg július 1-jéig, és tartsák meg abban a megszerzett jogokat, vonják vissza a munkakörülményeket negatívan befolyásoló intézkedéseket, a BKV vezetése tegyen intézkedéseket a hátralékok és adósságok rendezésére, és dolgozzák ki a közösségi közlekedés rövid-, közép- és hosszú távú finanszírozási tervét.

A petíció átadása után Nemes Gábor újságíróknak azt mondta, ha nem mozdulnak el rövid időn belül az álláspontok, akkor újabb, "vonuló demonstrációt" tartanak, az után pedig márciusra sztrájkot fognak bejelenteni, ha nem változik a helyzet.

A demonstráción több mint ezer ember vett részt, többen transzparenseket tartottak a kezükben, amelyeken egyebek mellett az volt olvasható: "Ti elloptátok, mi kifizetjük"; "Biztos munkát, tisztes bért és nyugdíjat".

BKV: Az utcán nem lehet szakmai vitát folytatni

Várszegi Gyula, a BKV vezérigazgatója a demonstráló szakszervezetek petíciójának átvétele után tartott keddi sajtótájékoztatóján közölte, a kollektív szerződés (ksz) felmondása tulajdonosi döntés volt, hogy az új munka törvénykönyvével összhangba tudják hozni az újat. Az, hogy milyen tartalma lesz az új ksz-nek, attól függ, hogy milyen szerződést köt a BKV a megrendelővel, mivel nem tudni, hogy mennyi pénzt fognak kapni - tette hozzá.

Hangsúlyozta, hogy egy új kollektív szerződés kötése most törvényellenes lenne, mivel az fedezet nélküli szerződésnek minősülne. Jelezte, hogy a BKV-nak májusban lejár a közszolgáltatási szerződése, így az ezt követő időszakra nem kötnek szerződést. Akkor sem kötnénk meg, ha "pisztolyt tartanának a fejemhez" - mondta Várszegi Gyula, hozzátéve, hogy annyi pénzt fognak a kollektív szerződés alapján járó juttatásokra költeni, amennyi lesz rá.

A vezérigazgató elmondta, hogy amint megegyeznek a finanszírozásról, nem lesz akadálya a kollektív szerződés aláírásának. Várszegi Gyula közölte, senki nem mondta, hogy a dolgozók követelései indokolatlanok, de utcán nem tud szakmai vitát folytatni, "főleg nem felheccelt munkatársakkal". Úgy fogalmazott: a munkavállalók és a BKV vezetésének érdeke ugyanaz, csak a lehetőségek különbözőek.

Várszegi Gyula a szakszervezet esetleges sztrájkjával kapcsolatban megjegyezte, hogy ha elfogy a BKV pénze, akkor nem lesz miért demonstrálni. Közölte továbbá, hogy nem ír alá olyan közszolgáltatási szerződést, amelyben nincsenek lefektetve a finanszírozási keretek.