Kövér: A Magyar Nemzet és a Hír TV már ellenzéki

Kövér László
Recski Emlekpark emlékszobor avatás az országgyülés elnöke, Kövér László és volt miniszterelnök, Boros Péter részvételével Recsken 2014. szeptember 20-án
Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés elnöke szerint Simicska Lajos a magyar közélet betegségének egyik tünete, a Magyar Nemzet és a Hír Televízió nem kezelhető másként, mint ellenzéki orgánumként.
Vágólapra másolva!

Kövér László a Simicska Lajos által a miniszterelnökkel szemben megfogalmazott ügynökváddal kapcsolatban úgy vélekedett, "Simicska Lajos a magyar közélet betegségének egyik tünete", valós tényanyag nélküli vádaskodásról van szó, amit ráadásul még dokumentumok is cáfolnak.

Ott a haza, ahol a haszon

A Magyar Hírlapnak nyilatkozó házelnök szerint amit Simicska tett, olyat normális ember józan állapotában nem tesz. Láthatóan az "ott a haza, ahol a haszon" elvét vallja, vagyis addig támogat egy kormányt, amíg az a személyes gazdasági érdekeit nem sérti". Véleménye szerint ez a történet alapjaiban ingatta meg az ellenzék "oligarcházásának" hitelességét. "Megerősítést nyert, hogy ha az ország érdeke azt kívánja, a Fidesz-kormány mindig kész erős érdekcsoportokkal is szembemenni".

A sajtószabadság ma a tulajdonos szabadsága

A házelnök szerint a jobboldal médiából tájékozódó része is kárt szenvedett, hiszen egyelőre, még egy rövid ideig orientációs zavarban lesznek, mivel a megszokott orgánumaik más üzeneteket és magyarázatokat közvetítenek, mint eddig. "Fontos tanulság, hogy a sajtószabadság ma a tulajdonos szabadságát jelenti, ez Simicska nyilatkozataiból egyértelműen kiderül. S ha ez így van, akkor a Magyar Nemzet és a Hír Televízió a mi szempontunkból nem kezelhető másként, mint ellenzéki orgánumként, ahonnan támogatást nem, ellenben támadást, indokolatlan bírálatot bármikor kaphatunk". Hozzátette, erre saját híveiket is fel kell készíteniük és új csatornákat kell találni, hogy üzeneteiket, érveiket eljuttassák választóikhoz.

Kövér László Forrás: Szabó Gábor

A kisembereket felfogja a biztonsági háló

Kövér László a brókerbotrányra vonatkozó kérdésre kifejtette: a magyar pénzügyi rendszer biztonsági hálója a kisembereket felfogja, a betétesek kártérítése jórészt teljes lesz. Az önkormányzatok esetében a kártalanítás már korántsem egyszerű, ami aláhúzza azt a 2010 óta élő törekvésüket, hogy a települések az államkincstárnál vezessék a számlájukat, és ne bankoknál gazdálkodjanak.

Nem kattannak a bilincsek

"Ez a független igazságszolgáltatás illetékessége" - válaszolta arra a felvetésre, általános társadalmi kifogás, hogy az ügyek nagyságrendje dacára mégsem kattannak rögtön a bilincsek. Kövér László úgy vélekedett, lehetne más a gyakorlat, ám ez törvénymódosítást igényel. Rendkívül érzékeny területről van szó, amelynek fontos megőrizni a függetlenségét, ugyanakkor szemléletváltásra van szükség. "Talán a posztkommunizmus következménye vagy a liberalizmus szabadosságának lecsapódása, hogy a bírák ritkán számolnak a közérdekkel az ítélethozatalok során. Persze nem az emberek kollektív igazságérzetének kell megfelelniük, de a verdiktnek valahol mégiscsak azt kellene tükröznie, amit egy nemzet vagy egy közösség magáról gondol" - tette hozzá.

Bízott Veszprémben

A Fidesz veszprémi vereségéről kifejtette, bízott abban, hogy nyernek, meg is tettek érte mindent, mégis, az adott politikai konstellációban ez volt a realitás. "Elfogadom, hogy a veszprémi választópolgárok büntetni akarták a Fideszt és a KDNP-t. Azt azonban nem értem, magukat miért büntették azzal, hogy éppen Kész Zoltánt választották be az Országgyűlésbe" - mondta.

Hiányzik a jólét

Beszélt arról is, minden politológusi okoskodás ellenére, folytatják a küzdelmet a polgári Magyarországért. "Tudom, sok minden hiányzik még a polgári Magyarországból, leginkább az emberek jóléte, amely lehetővé tenné egy széles, stabil, önbizalommal és önazonossággal bíró középosztály meghatározó erejét. Ezért amíg ezt nem érjük el, a polgári Magyarország programja aktuális marad, és a mi programunk marad" - mondta Kövér László.