A világ népessége már a 8 milliárd főt közelíti, mégis már csak a Föld országainak mintegy felében éri el a termékenység a reprodukciós szintet, a másik felében már kevesebb gyermeket vállalnak, mint amennyi a népesség fenntartásához szükséges lenne.
Az Európai Unió 2012 óta már tartósan nem képes önerejéből saját népességének reprodukciójára, ami komoly fenntarthatósági problémákat okoz, hiszen lakosságának immár közel ötöde 65 év feletti, miközben a 14 év alattiak - azaz az ezután munkaképes korba lépők - aránya mindössze 16 százalék.
A népesedési problémák kezelésére kontinensenként és országonként más-más válaszok születnek. Az EU és egyre több tagállam a tömeges migrációban, a külső népesség importjában, míg a magyar Kormány a családok megerősítésében, támogatásában látja a megoldást: 2010 óta elkötelezett a családok támogatásában, széleskörű családtámogatási rendszerrel kedvező feltételeket teremtett a családalapításra, a munka és a családi élet összeegyeztethetőségére.
Ennek eredménye, hogy 2010 óta Európában nálunk nőtt legjobban (+24%) a gyermekvállalási kedvet mutató termékenységi ráta, így elértük az uniós átlagot, ami viszont 2010-hez képest csökkent. Míg tíz éve 5 tervezett gyermekből 3 született meg, ma már 4, azaz csökkent a különbség a tervezett és megszülető gyermekek száma között.
Egyre több gyermek születik házasságban és egyre többen döntenek a nagycsaládos életmód mellett.
Az elmúlt tíz évben Magyarországon negyedével, 1,25-ről 1,56-ra emelkedett a gyermekvállalási kedvet mutató teljes termékenységi arányszám (TTA). A szülőképes-korú nők számának csökkenése miatt az élveszületések száma ugyan kevésbé, de 2,1%-kal szintén nőtt tíz év alatt.
A családokat is sikerült megerősítenünk: a házasságkötések száma is csaknem kétszeresére, 90%-kal növekedett, miközben 36%-kal kevesebben váltak el, vagyis a házasságok stabilitása, tartóssága is nőtt Magyarországon az elmúlt években.
Ahhoz, hogy legalább szinten tartsuk a lélekszámot, átlagosan egy párnak legalább két gyermeket kellene világra hozni és felnevelni; a felmérések szerint pedig a magyar családok átlagosan éppen ennyi gyermeket szeretnének, így a Kormány célja az, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen Magyarországon.