A dollárbaloldal egyre mélyebbre süllyed a kampánypénz botránya kapcsán, miközben továbbra is támogatják a brüsszeli szankciókat. Miért teszik ezt annak ellenére, hogy azok láthatóan sikertelenek?
Egyrészről van egy megfelelési kényszer. A balliberális oldal a rendszerváltoztatás óta mintakövető magatartást folytat, azaz kritika nélkül importálná és szeretné érvényesíteni a nyugati trendeket, a progresszív politikai célokat. Másrészről pedig – mint a közelmúltban kiderült – a baloldali összefogás a tavalyi választás idején dollármilliókat kapott tengerentúli üzleti és politikai köröktől. Így, mikor azt látjuk, hogy az ellenzék egy része beleáll olyan témákba, amelyek idehaza nem népszerűek, akkor
valójában nem az állampolgárok szimpátiájára figyelnek, hanem a nyugati érdekkörök kedvében akarnak járni.
A már említett kampánypénzbotrány hogyan hatott a baloldal megítélésére?
Lesújtó a mostani kép. Sőt, úgy tűnik, hogy
a saját szavazóik körében is felháborodást keltett ez a példátlan ügy. Nem véletlen, hogy a balliberális értelmiség úgy csinál, mintha mi sem történt volna, az ellenzéki sajtó pedig igyekszik radar alatt tartani a történetet.
Véleményem szerint megújulás nélkül ez a baloldal évekig bele fog ragadni ebbe az ügybe. De vannak kételyeim is. Szokott következménye lenni az efféle botrányoknak a baloldalon? A kérdés persze költői... Hozzáteszem, egy megújulásban érdekelt baloldalnak érdeke lenne, hogy a felelősök eltűnjenek a közéletből.
A háborúpárti baloldali képviselőket mi vezérli akkor, amikor a háborút támogató kijelentéseket tesznek?
A magyar lakosság döntő része ki akar maradni a háborúból, nem akarja, hogy a kormány fegyvereket adjon Ukrajnának, és elutasítja a szankciókat is. Az Egyesült Államok viszont úgy tűnik, hogy Oroszország meggyengítése érdekében a háború eszkalációját választotta, ehhez pedig megnyerte a nyugat-európai szövetségeseinek nagy részét. Lehet, hogy kényszerítette őket, de tény, hogy ők beálltak a sorba, mi viszont nem.
Az ellenzéki oldalon újra és újra előkerül a fegyverszállítások ügye, ami mögött egyértelműen az amerikai érdekkörök megrendelése áll.
Tisztelet a kivételnek, de a baloldal élcsapatát megvették – ezen nincs mit szépíteni!
Gyurcsány Ferenc a múlt hétvégén úgynevezett évértékelőt tartott. Milyen volt ez a beszéd és annak üzenete?
Gyurcsány erődemonstrációt tartott. Beszédében világossá tette, hogy a Demokratikus Koalíciót gyűjtőpárttá kívánja formálni, így várhatóan folytatódni fognak az átigazolások. Túl sok párt van az ellenzéki oldalon, így – mivel az összefogás átmenetileg lekerült a napirendről – Gyurcsány megpróbálja elfoglalni a baloldalt. Feldarabolja a konkurenseket, elszívja a humán erőforrásukat, majd a kicsiket letolja a pályáról. Gyurcsány Ferenc hadat üzent a többi baloldali pártnak.
Miért sértegette ennyire nyíltan a Fidesz szavazóit a DK elnöke?
Mert egyelőre a sajátjainak, illetve az ellenzéki szavazóknak beszél, az ő kedvükben akar járni.
Úgy gondolja, hogy szükség van a szélsőséges hangnemre és a fideszes szavazók sértegetésére ahhoz, hogy magához édesgesse a baloldali szavazók nagy részét.
Lelke rajta! Szerintem a rövid távú érdekei miatt feláldozza ezzel a logikus stratégiát. A DK középtávon, de legalábbis a 2024-es választásokig lemondott arról, hogy fideszes szavazókat szólítson meg. A jelenlegi projekt lényege, hogy a lehető legtöbb ellenzéki szavazót maga mellé állítsa. Gyurcsány Ferenc egyelőre a baloldal ura szeretne lenni, és mindent ennek a célnak rendel alá.
Milyen szerep juthat az elkövetkező időszakban a Momentumnak?
A DK és a Momentum jelenleg dominanciaharcot vív, míg a többiek a túlélésért küzdenek. Szembetűnő ugyanakkor, hogy a Momentum lépéshátrányba került, nem véletlenül léptek át többen is a közelmúltban a DK-ba. Gelencsér Ferenc, mint pártelnök elbukott, így reaktiválták Donáth Annát, hátha így fel tudnak zárkózni.
A 2024-es uniós választásokon vélhetően külön listán indulnak majd az ellenzéki pártok, de az egyidőben tartandó önkormányzati voksolásokon – a választási rendszer logikája miatt – együttműködésre lesz szükség.
Mivel megújulás továbbra sem várható, így egy lehetséges kooperáció az egykori MSZP–SZDSZ-koalíció mintájára létrejövő, belső feszültségekkel terhelt DK–Momentum-tengely mentén jöhet létre. Persze, ehhez a Momentumnak többet kell mutatnia.