Nem biztos, hogy színház marad a Mikroszkóp Színpad

Vágólapra másolva!
Több színház új kulturális funkciót kaphat, míg a művészeti intézmény-összevonások koncepciója kidolgozás alatt áll - mondta el az MTI-nek Csomós Miklós, kultúráért felelős főpolgármester-helyettes. A Budapesti Történeti Múzeum és a  Budapest Galéria összevonásáról megszületett a döntés, a PeCsa lebontásáról nem. 
Vágólapra másolva!

Csomós Miklós közlése szerint a Fővárosi Önkormányzat 2011-es költségvetési koncepciója 14,6 milliárd forintot szán a kulturális területnek, ez az összeg azonban a büdzsé márciusi végszavazásáig még változhat. Mint mondta, az állam és a főváros közötti esetleges "színházcserékről" eddig csak informális szinten esett szó, így a jövőben "nem zárható ki semmilyen megoldás". Miután a József Attila Színháznál 270 millió forintos hiányt fedeztek fel, a főváros más vezetéssel vagy adott esetben másfajta finanszírozással, esetleg másfajta színházként képzeli el az angyalföldi teátrum további sorsát. De konkrét koncepcióról még korai lenne beszélni - szögezte le Csomós Miklós.

Más a probléma a Kabaré 24 Színháznál (korábban Mikroszkóp Színpad). Mivel Verebes István csupán az évad végéig vállalja az intézmény vezetését, és több támogatást egy új igazgatónak sem tudna biztosítani a főváros, az évad lezárulta után hasznosítási pályázatot írnak ki a színházra. A főpolgármester-helyettes hangsúlyozta, hogy az épületben mindenképpen kulturális intézmény működik a továbbiakban is, ám nem feltétlenül színház. Csomós Miklós elmondása szerint a Budapesti Történeti Múzeum és a Budapest Galéria összevonásáról már megszületett az elvi döntés, de a koncepció kidolgozása ugyanúgy folyamatban van még, ahogy a Trafó Kortárs Művészetek Háza és a Petőfi Csarnok (PeCsa) összevonásának tervei is. "Vélekedésekkel nem szoktam foglalkozni, jelen pillanatban arra koncentrálunk, hogy egy hasznosítási pályázatot kiírjunk" - reagált a városvezető a PeCsa esetleges lebontásáról szóló sajtóhírekre.

Az Új Széchenyi Terv Budapestet érintő kulturális beruházásairól szólva kifejtette: már megkezdődtek az egyeztetések, de amíg ezek zajlanak, a főváros elképzeléseiről nem kíván nyilatkozni. A Budapesti Tavaszi Fesztivált is szervező Budapesti Fesztiválközpont Nonprofit Kft. élére még január folyamán megtörténik az új ügyvezető kinevezése - közölte Csomós Miklós.

A főpolgármester-helyettes szerint nem szűnik meg a budapesti artmozi-hálózat sem, de hozzátette, az azonban elképzelhető, hogy a nem fővárosi fenntartású artmozik (a Cirko-Gejzír, a KINO, a Tabán, az Európa, a Vörösmarty) közül egyesek az állami támogatások szüneteltetése miatt nehéz helyzetbe kerülnek, és nem tudnak tovább működni. A művészmozik támogatásáról erre olvashat bővebben.