Ha valaki még nem csodálta volna meg a projekt látványterveit az interneten, most az Olasz Intézetben pótolhatta a mulasztást, ahol a miniszteri biztos mutatta be az Életkert fantázianevű épületet. Az ütemterv szerint április közepére végeznek az építési munkálatokkal, így felkészülten várják majd a május elsején nyitó milánói expo látogatóit.
A friss, ropogós Kossuth-díjjal kitüntetett Szőcs kitért a döntést megelőző vitákra is, de szerinte a fanyalgó építészekkel ellentétben „a publikum tetszését egyértelműen elnyerte az építmény”.
A közönség lelkesedéséről nincs hitelt érdemlő információnk, arról viszont igen, hogy tavaly májusban az itthon ritkán látott egységben fellépő építészek tiltakozása ellenére választotta ki Szőcs a most épülő projektet, teljesen figyelmen kívül hagyva a szakmai szervezetek és a hivatalosan kiírt látványtervpályázat végeredményét.
A Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége közös nyilatkozatban határolódott el a döntéstől, és nyomatékosan megkérte Szőcsöt, hogy az első díjas pályamunkát építse meg a Kormány.
A BME Középülettervezési tanszékének tanárai is állásfoglalásban keltek ki a koncepció ellen: „Tiltakozunk az ellen, hogy egy giccsbe hajló építészeti paródia képviselje Magyarországot a nemzetközi színtéren, mert ez ellentétes lenne az ország - mindannyiunk - érdekeivel” – írták.
Mindez azonban nem hatotta meg a miniszteri biztost, így a szakma által elítélt projekt előkészítése gőzerővel folytatódott. Pikáns fordulat, hogy egy nemrég kiadott sajtóközleményben Szőcsék már úgy idézték fel a történteket, hogy „az építész szakmai szervezetek bevonásával alakult ki a megépítésre szánt pavilonterv”.
A didaktikus szimbólumokkal teletömött pavilon tematikája Szőcs szerint két alapgondolaton nyugszik. Az egyik a víz fontossága, amely „A legtisztább forrásból” mottót is szolgáltatta. A másik az egészséges táplálkozás jelentősége. Ezeket az üzeneteket hordozza tehát az épület szájbarágós és zavaros jelképrendszere, amely Noé bárkájától a sámándobokig, és "a magyar identitást kifejező" paprikáig terjed.
Szőcs szerint ez roppant bátor üzenet, hisz Magyarország így komoly konfrontációt vállal a globalizáció egyes filozófiáival és szereplőivel.
"Számítunk arra, hogy kihívjuk ezeknek a gazdasági háttereknek a haragját, és bírálni fogják a magyar álláspontot"
– mondta a bemutatón.
Megnyugodhatunk tehát: ha a magyar pavilonról van szó, a miniszteri biztos ugyanolyan huszárosan szembeszáll a globális GMO-lobbival és a háttérhatalmakkal, mint a magyar építészek véleményével.