Méhek csillapítják a fájdalmat a megszállt Gázában

Vágólapra másolva!
A Gáza-övezet egyik kórházában Ratib Samur egy feldühödött méhekkel megrakott dobozkával a kezében járkál egyik betegtől a másikig és gyógyszer hiányában az ízeltlábúak mérgével próbája meg enyhíteni a fájdalmakat. 
Vágólapra másolva!

Mióta 2007-ben az iszlám Hamász került hatalomra Gázában, a tengerparti enklávét Izrael és Egyiptom a létfenntartáshoz szükséges segélyeken kívül mindentől hermetikusan elzárta, és a gázaiak orvosi ellátást is csak korlátozottan vehetnek igénybe külföldön. Így Samur méhméreg kezelése iránt, más hatékony gyógyszer hiányában egyre nagyobb lett a kereslet.

"A méhcsípés tényleg fantasztikus" - mondja Mohammed al-Dayya, aki izomsorvadás következtében deréktól lefelé béna. A 25 éves férfit Egyiptomban kezelték, a határlezárások miatt azonban már csak a méhekre csípésére támaszkodhat. Gázába bezárva minden héten elgurul kerekesszékével Samur klinikájára, hogy megcsípesse magát, ami állítása szerint stabilizálta állapotát.

Az apiterápia - vagyis a méhtermékek orvosi alkalmazása - az esetek többségében nem megalapozott, tudományosan nem bizonyított, támogatói szerint azonban segít enyhíteni a szklerózis multiplex, a reumás ízületi gyulladás és bizonyos más betegségek okozta fájdalmakat. A méhcsípés ugyanakkor súlyos allergiás reakciót is kiválthat.

Samur elismeri, hogy kezelése nem helyettesíti a fejlett orvosi ellátást, de nem nagyon megpróbálnak minden lehetséges eszközt felhasználni, ami enyhítheti a betegek fájdalmát.

"Nem segíthetek neki abban, hogy újra járjon, hanem kezelésem lényege a fájdalomcsillapítás, illetve annak megakadályozása, hogy állapota tovább romoljon" - magyarázza Samur, aki eredetileg agrármérnökként végzett Egyiptomban. Amikor 2003-ban, a méhméreg családtagjain és barátain való "tesztelése" után megnyitotta a klinikát, az emberek szkeptikusan fogadták. "Csak akkor kezdték jobban elfogadni, miután jó eredményeket értem el a kezeléssel számos betegnél. A népszerűsége még tovább nőtt az izraeli megszállás után."

Izrael általában engedélyezi, hogy az emberek sürgős esetben elhagyják Gázát, de csak korlátozott számú engedélyt ad ki külföldi gyógykezelésekre. Az orvosi ellátás hiánya és a területet fojtogató gazdasági válság következtében több száz férfi, nő és gyerek özönlött Samur klinikájára, ahol a szakember a házi kasokban nevelt méhekkel csípeti meg őket.

A három injekcióból álló kezelés mindössze 1,60 euróba kerül. Sok betege a Gáza elleni izraeli támadásban sebesült meg, melyet a palesztin rakétatámadások elleni retorzióként indítottak meg. Január 18-ig, a harcok befejezéséig körülbelül 1400 palesztin vesztette életét.

A melittin nevű gyulladáscsökkentőt tartalmazó természetes gyógyírt más országokban is használják szklerózis multiplex és ízületi gyulladás kezelésére, hatékonyságával kapcsolatban azonban nem sok kísérleti bizonyíték áll rendelkezésre.

"A méhméreg kezelés az orvoslás kiegészítő eszköze" - véli Samur. "Én nem diagnosztizálom a betegséget, hanem teljes egészében az orvosok véleményére támaszkodom." Szívbeteg, cukorbeteg és rákos betegek gyógyítását sem vállalja.

Az olyan betegek, mint a reumás ízületi gyulladásban szenvedő 32 éves, hatgyermekes anya, Nivine Ajur, esküsznek a kezelésre. "Öt éve szenvedek reumás ízületi gyulladásban, és semmi sem segített, mert Gázában nincs kezelés erre a betegségre" - mondja, miközben egy méh beledöfi a fullánkját a csuklójába. "Egyáltalán nem tudtam lépcsőzni, most azonban, öt hónapi kezelés után, akár hatszor is meg tudom mászni a lépcsőt naponta."