Veszélyben a Galápagos-szigetek?

Vágólapra másolva!
Az UNESCO veszélyeztetett értéknek minősítette az Ecuadorhoz tartozó Galápagos-szigeteket, amelyet 1978-ban elsőként minősített a természeti térségek közül a világörökség részévé.
Vágólapra másolva!
Háborítatlannak tűnő partvidék a Galápagos-szigeteken
Háborítatlannak tűnő partvidék a Galápagos-szigeteken


A Galápagos-csoporthoz tartozó 19 sziget az óriás teknősök, a szárazföldi és tengeri iguánák, albatroszok, kormoránok, vörös és kéklábú rákok és még több száz őshonos állat - köztük a környező vizekben rendszeresen időző bálnák - paradicsoma. Ez a különleges fauna vonz évente már több mint százezer turistát ezekre a szigetekre, az elmúlt 15 évben 150 százalékkal nőtt a térségbe luxushajókkal lebonyolított utazásokon ellátogató személyek száma. A megnövekedett hajóforgalom vonz a szigetekre egyre több bevándorlót, és ezen az úton érkeznek idegen állatfajok is, amelyek elszaporodva veszélyeztetik a szigetek ökológiai egyensúlyát. Aggasztónak tartja keddi határozatában az UNESCO azt is, hogy a Galápagos-szigetek térségében évente 300 ezer cápát ejtenek el, veszélyeztetve az állományt.

Az UNESCO az afrikai Gambia folyó partján fekvő Niokolo-Koba szenegáli nemzeti parkot is veszélyeztetett térségnek nyilvánította, ott egy különleges antilopfajt fenyeget kipusztulás az orvvadászat és egy épülő erőmű miatt.

A Világörökség listáján 139 ország 830 helyszíne szerepel. Szerdán a Világörökség-bizottság ezek számát újakkal bővítette, többek között a madagaszkári Atsinanana esőerdő, a silini (Shilin) kőerdő néven ismert dél-kínai szubtropikus karsztos térség és a három színhelyből álló Csedzsu vulkánikus szigetek és lávaalagutak kerültek fel a listára. Az utóbbiakhoz tartozik az 1950 méteres Halla-hegy, Korea legmagasabb csúcsa is, amely vízeséseiről, különböző formájú kőalakzatairól és mára tóvá alakult kráteréről nevezetes.