Bocskai István ismertetése szerint ilyen felszereléseket akkor is kaptak volna a magyar katonák, ha a környezetvédők nem tapasztalnak radioaktív sugárzást a térségben. A hírek szerint ugyanis a Bagdad melletti al-Tuvaita atomkutató központ környékén a közelmúltban sugárszennyezettséget észleltek.
A magyar katonák leendő állomáshelye 75 kilométerre található az érintett övezet szélétől, az uralkodó széljárás pedig nem vihet arrafelé radioaktív port - hangsúlyozta a tárca tisztviselője. Kiemelte, hogy a július 15-én Irakba utazó magyar előkészítő csoport szakértői ennek ellenére több napon át műszeres méréseket végeznek a magyar katonák leendő táborhelyén, illetve azokon az útvonalakon, ahol az alakulat a szállításokat végzi majd. A mérések eredményeit a szakemberek hazaküldik, hogy a Magyar Honvédség egészségügyi intézete kiértékelhesse azokat.
Bocskai István elmondta: rövidesen nemzetközi szakértők érkeznek Bagdadba, hogy segítséget nyújtsanak a veszélyforrás mielőbbi felszámolásában, így várhatóan a magyar katonák odaérkezésekor már nem lesz sugárfertőzött az említett terület.
A magyar kontingens tagjai már több külföldi misszióban bizonyították rátermettségüket, ám ennek ellenére alaposan felkészítik őket, közölte a kommunikációs főigazgató-helyettes. Beszámolója szerint jelenleg is Irakban tartózkodik egy magyar előkészítő csoport: feladata, hogy tisztázza a magyar zászlóalj feladatait, továbbá azt, milyen körülmények között végzi majd szállítási feladatait a kontingens, illetve milyen védelemre lesz szüksége. Elképzelhető, hogy a nemzetközi erők helikopteres kísérettel biztosítják a fontosabb szállítmányokat - mondta Bocskai István.
A magyar kontingens elsősorban az Irakban tevékenykedő nemzetközi erők mindennapi életéhez szükséges felszereléseket szállítja majd. Bocskai István szerint jó esély van arra, hogy a magyar alakulat használhatja a nemzetközi erők szállító járműveit. Hangsúlyozta, hogy ebben az esetben is magyar felségjelzés, illetve felirat kerül a járművekre.