A fiatalkorú bűnözők kivégzésének betiltását követelik az USA-tól

Vágólapra másolva!
A fiatalkorú bűnelkövetők kivégzésének tilalmát követeli az USA legfelsőbb bíróságától tekintélyes magánszemélyek csoportja, valamint nemzetközi jogvédő szervezetek és több ország. Amerikában 1976-ban állították vissza a  halálbüntetést, és azóta 22 fiatalkorú bűnelkövetőt végeztek ki. Bár a legfelsőbb bíróság kimondta, hogy 14 évesnél fiatalabb bűnözőket nem lehet halálra ítélni, de a 14-18 éves korú bűnelkövetőket továbbra is fenyegeti a halálos ítélet.
Vágólapra másolva!

A fiatalkorú bűnözők kivégzésének alkotmányellenessé nyilvánítását kérik az amerikai legfelsőbb bíróságtól tekintélyes magánszemélyek, szervezetek és egy tucatnyi ország. A kérelmezők között vannak olyan ma is fontos nemzetközi tevékenységet kifejtő ismert személyiségek, mint az amerikai Jimmy Carter és az orosz Mihail Gorbacsov, a szervezetek sorában pedig az amerikai orvos-, illetve a jogászszövetség és a római katolikus püspöki kar - jelentette kedden az amerikai sajtó.

Az ügyben a felsoroltak összesen 15 beadványt nyújtottak be hétfőn. A világon öt olyan ország van - köztük az Egyesült Államok -, ahol kivégeznek olyan bűnözőket is, akik 18 éves koruk előtt követték el a halálbüntetéssel sújtandó bűncselekményt. Az európai országok és a világ országainak túlnyomó többsége megdöbbenéssel fogadja ezt az emberiesség minimumát sem elérő gyakorlatot - írta beadványában kilenc jeles volt amerikai diplomata.

1976 óta, amikor a legfelsőbb bíróság ismét engedélyezte a kivégzést az országban, 22 olyan emberen hajtották végre a halálos ítéletet, aki fiatalkorban követte el tettét, közülük 13 bűnözőn Texas államban. Hét olyan amerikai szövetségi állam van, amelyben lehetséges ez. 1988-ban a legfelsőbb bíróság kimondta, hogy 15 év alatti személy által elkövetett bűncselekményért nem végezhető ki az illető, de a bíróság egy évvel későbbi határozatában fenntartotta ezt a lehetőséget a 16-17 évesekkel szemben.

2002-ben a bíróság kimondta, hogy szellemi fogyatékos nem büntethető halállal. "A fiatalkorúak halálbüntetésének tilalmára széles körben úgy tekintenek, mint a nemzetközi szokásjog részére" - jelentette ki egy másik beadványban Jimmy Carter volt amerikai, illetve Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök, és egy tucatnyi további Nobel-békedíjas személyiség.