A NATO újabb katonai célpontokat támadott pénteken - fogságban az első szerb tiszt<br/>

Vágólapra másolva!
A Jugoszlávia ellen péntekre virradóra végrehajtott NATO-légicsapások Belgrádra, Pancsovára és Újvidékre összpontosultak. Az észak-atlanti szövetség repülőgépei a légitámadások kezdete, március 24. óta először lőtték Szabadkát és Paracint. Az UCK fegyveresei a koszovói Juniknál keddről szerdára virradóra egy szerb katonatisztet ejtettek foglyul.
Vágólapra másolva!

A szabadkai városházaAz első jugoszláv hadifoglyot UCK átadta az albán hatóságoknak, majd pénteken este Észak-Albániából amerikai katonai helikopteren Tiranába szállították, ahol az amerikai hadsereg őrizetében került. A Pentagon közlése szerint a nemzetközi egyezményeket tiszteletben tartva a tiszttel hadifogolyként bánnak.

Szerb források szerint 24 ember megsebesült az éjszakai támadásokban, használhatatlanná vált a Szendrőt és Kevevárát (Kovin) összekötő Duna-híd. A Tanjug jelentése szerint a dél-szerbiai Vranje körzetében két polgári személy megsebesült a Ribnica falut érő rakétatámadásban. A NATO csapást mért a Jugopetrol olajtársaság Valjevo közelében fekvő olajtárolójára is.

A jugoszláv külügyminisztérium elvetette a német béketervet, amelyet a NATO tagországai és Viktor Csernomirgyin orosz megbízott is jóváhagyott. Nebojsa Vujovic, a külügyminisztérium szóvivője elmondta: csak olyan országok által kidolgozott koszovói béketerv tanulmányozására hajlandó, amelyek nem vesznek részt a Belgrád elleni NATO-támadásban.

A NATO elhatárolta magát attól a Djakovicától délre történt állítólagos támadástól, amelynek szerb közlés szerint 64 halálos áldozata volt. Az Észak-Atlanti Szövetség beismerte, hogy szerdán egy katonai konvoj ellen intézett légi csapásban eltalált egy civil járművet, de mind valószínűbb, hogy a djakovicai menekültek állítása igaz, miszerint jugoszláv MIG-ek intéztek ellenük támadást.

A NATO egyértelműen kinyilvánította, hogy akármi történt is, nincs törés a Jugoszlávia elleni légi hadjárat folytatásában. A szövetség már előző nap közölte, hogy folytatja akcióját, és bizonyságul csütörtök éjjel a hadművelet eddigi talán legnagyobb szabású csapását mérte Jugoszláviára.
Giuseppe Marani tábornok, a szövetség katonai szóvivője elmondta, hogy a támadásokban a szövetséggel szemben nem volt jugoszláv ellenállás. Koszovóban viszont folytatódott a szerbek offenzívája, különösen Albánia határának mentén. A tüzérségi párbaja során a szerb egységek ismét Albánia területére törtek át.

Ibrahim Rugova, a mérsékelt koszovói albán politikusok vezetője, aki Bujar Bukosi, a németországi száműzetésben működő koszovói kormány vezetője szerint még mindig a szerb rendőrség foglya, Belgrádban találkozott jugoszláv kormánytagokkal. Kormánypárti belgrádi sajtóorgánumok szerint Milan Milutinovic szerb elnök és Rugova a NATO jugoszláviai légi csapásainak leállítását követelte. A két politikus a Tanjug hírügynökség által ismertetett hivatalos közlemény szerint hangoztatta, hogy a légi csapásoknak a tartomány minden polgára áldozatául esik, nemzetiségétől és vallásától függetlenül.

Oroszország a jövő héten segélyszállítmányt küld légi úton Macedóniába. Szárazföldi szállítás esetén az útvonal még nem meghatározott, de Moszkva valószínű, hogy a nem NATO-tag Románián keresztül küldi a segélyt.

Az orosz fekete-tengeri flotta hétfőn jelentős erőket megmozgató gyakorlatokat kezd: az április 29-ig tartó, éleslövészettel egybekötött flottagyakorlatokon 30 hadihajó, a flotta és az észak-kaukázusi katonai körzet légiereje, valamint a tengerészgyalogság vesz részt. Orosz diplomaták úgy vélik, hogy a NATO 7-10 napon belül megkezdi szárazföldi hadműveleteit Jugoszlávia területén.

(MTI)

Ajánló: