Blair Milosevics hatalomból való távozásához kötné a pénzügyi segélyek folyósítását<br/>

Vágólapra másolva!
Jacques Chirac francia államfő az EU-csúcstalálkozó befejeztével pénteken Kölnben kijelemtette, a NATO mostantól "szigorúan katonai célpontokra" korlátozza légi csapásait. A csúcs zárónyilatkozatában az államfők leszögezik: a tagjelöltekkel, így Magyarországgal is, legkésőbb jövő év elején minden területen megkezdi a tárgyalásokat.
Vágólapra másolva!

Tony Blair brit miniszterelnök a Jugoszlávia újjáépítésére szánt pénzügyi segélyt ahhoz a feltételhez kötötte, hogy Szlobodan Milosevics jugoszláv elnök távozzék a hatalomból. Hasonló kijelentést tett korábban Madeleine Albright amerikai külügyminiszter is.

Az EU-nak a keleti bővítés előtt még kiigazításokat kell tennie intézményrendszerén, hogy az 20-25 tagállammal is zavartalanul működhessen. A nyilatkozat lényegében megerősíti, hogy összesen három kérdés reformjáról van szó: az Európai Bizottság méretéről és összetételéről, a vétójog alkalmazási területeinek további csökkentéséről és az egyes tagországokat illető szavazati súlyok újjáalkotásáról, hogy a döntő fontosságú szavazások ne szenvedjenek késedelmet. A végrehajtó testületet azért kell átalakítani, mert mérete jelenleg a tagországok számától függ: húsznál több tag esetén azonban ez a rendszer nem tartható.
Az EU leszögezte, hogy a tagjelölt kelet-európai és mediterrán országokkal is ismerteti döntéseit. Az állam- és kormányfők megállapították, hogy a keleti tagjelöltek csatlakozási folyamata jó úton halad. A csúcsértekezlet üdvözölte a csatlakozási tárgyalások előrehaladását Ciprussal, Csehországgal, Észtországgal, Lengyelországgal, Magyarországgal és Szlovéniával.. Az EU legkésőbb a jövő év elején megnyitja a tárgyalásokat minden területen - szögezi le a nyilatkozat.

(MTI)