A G8-ak elfogadták a békemegállapodás végleges szövegét<br/>

Vágólapra másolva!
A G8-ak elfogadták a koszovói válságot rendező békemegállapodás szövegét ? közölte James Rubin, az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője.
Vágólapra másolva!

A szóvivő szerint a dokumentum felhatalmazást ad olyan békefenntartó sereg Koszovóba küldésére, amelynek magját a NATO adja. A békefenntartók egységes parancsnokság alá fognak tartozni. Arról egyelőre nem érkezett hír, hogy pontosan mit jelent az egységes parancsnokság, ám a korábban, a jugoszláv kormány által elfogadott békemegállapodás alapján várható, hogy a békefenntartók az ENSZ égisze alá tartoznak majd.
Rubin közölte: a terv szerint a NATO egy másik követelése is teljesül: e szerint Milosevicset továbbra is háborús bűnösnek tekintik.
A most elfogadott dokumentumot elküldik New Yorkba, hogy a Biztonsági Tanács szavazhasson róla. Milosevics korábban a szerb csapatkivonások feltételéül szabta, hogy a Biztonsági Tanács is jóváhagyja a békemegállapodást.
Amennyiben a BT most megszavazza a tervet, a szerbek – ha megtartják ígéretüket – megkezdik csapataik kivonását Koszovóból, az angolok pedig elküldik első békefenntartó seregeiket Koszovóba.

Az orosz hírügynökség jelentése szerint a G8-ak megbeszélésén teljes volt az egyetértés. Kedd délelőtt Igor Szergejev orosz védelmi miniszter még azt mondta, nem egyeznek bele. hogy a 10 000 fős orosz békefenntartó egység a NATO-csapatokkal egy irányítás alá kerüljön, ám később megkötötték ezt a kompromisszumot.
James Rubin megismételte, hogy a támadások mindaddig folytatódnak, amíg a szerbek láthatóan meg nem kezdik a kivonulást.

A finn külügyminiszter, Martii Ahtisaari a kínai miniszterelnökkel és a külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után elmondta, az ENSZ Biztonsági Tanácsában vétójoggal rendelkező Kína is teljes mértékben támogatja, hogy mihamarabb rendezzék a koszovói helyzetet.
Kína azonban korábban többször kiemelte, hogy a NATO-nak még az előtt be kell fejeznie a bombázást, hogy a Biztonsági Tanács elé kerülne a béketerv.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.