A belga parasztok elállták az ország határait<br/>

Vágólapra másolva!
A dioxinmérgezés miatt elégedetlen belga parasztok csütörtökön több ponton elállták a belga-francia, a belga-holland és a belga-német határon átvezető utakat. Az útlezárás célja az importált élelmiszerek útjának ellenőrzése. Eközben ugrásra készek az ausztrál kenguruhús-exportőrök, hogy a lehető legjobban használják ki a belga húspiac megüresedését.
Vágólapra másolva!

Az útelzárások helyenként már a múlt hét második felében megkezdődtek, most azonban a jelek szerint az eddiginél nagyobb szabású akcióról van szó. A belga mezőgazdasági szövetség bejelentette, hogy délelőttől az összes fontos és másodlagos határátkelőhelyet lezárják. A termelői szervezet szerint a művelet célja ellenőrizni az importált élelmiszerek útját.
Belgiumban egyre nő a feszültség a két hete kirobbant dioxinmérgezési botrány miatt a termelők és a kormányzat között. A kabinet - alighanem választási érdekből - mindeddig nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni a mérgezésben érintett termelők listáját, bár őket magukat figyelmeztette. Emiatt azonban nem kezdődhet meg az egészséges termékek árusítása sem. Az országban a húsféleségek és az állati eredetű élelmiszerek többsége kiviteli és fogyasztási tilalom alatt áll.
A rendkívüli ügyekkel foglalkozó belga bíróság három nappal ezelőtt napi egymilliárd frank (hatmilliárd forint) bírság megfizetésére kötelezte a belga államot mindaddig, amíg a titokban tartott listát át nem adja a tejtermelők képviseletének. A kormány szerdán este megtette ezt, de a nagyközönség csütörtökig nem ismerte meg az érintett cégek listáját.

Belgiumban alaposan leszűkült a választék, legalábbis húsfélékből, mivel feketelistára került a csirke, a marha és a sertés egyaránt. Ezért aztán az ausztrál kengurutenyésztők igencsak bizakodva tekintenek a Benelux államra. Belgium már eddig is vevő volt a kenguruhúsra, rendszeresen importált Ausztráliából, tavaly 446 tonnányit. Ezzel a harmadik legnagyobb exportpiac volt Hollandia és Ausztria után. Az ausztrálok most azt remélik, hogy hosszú időre átalakul a belga húspiac.

(MTI)