A szerb csapatoknak 11 nap alatt kell elhagyniuk Koszovót<br/>

Vágólapra másolva!
A NATO és a Jugoszlávia között szerdán megkötött katonai, technikai egyezmény értelmében a szerb erőknek 11 nap áll rendelkezésükre, hogy kivonuljanak Koszovóból. Az amerikai védelmi miniszter helyettese szerint a légicsapások beszüntetésére 24 órán belül sor kerülhet.
Vágólapra másolva!

William Cohen amerikai védelmi miniszter szerdán elmondta, hogy a 11. nap végére valamennyi szerb katonai, félkatonai és rendőri alakulatnak - összesen mintegy 40 ezer főnek és 300 harckocsinak - el kell hagynia a dél-szerbiai tartományt. A megállapodás értelmében Jugoszláviának már az első napon jelentős erőket kell kivonnia a Koszovó északi részén állomásozó csapataiból. A következő öt nap leforgása alatt minden szerb csapatnak távoznia kell a tartomány déli részéből, további három nap áll rendelkezésre a közép-koszovói övezet elhagyására, az utolsó két napon pedig az északi szektorban maradt utolsó szerb alakulatoknak is ki kell vonulniuk.
Cohen megerősítette, hogy a NATO azonnal felfüggeszti légi csapásait, mihelyst megkezdődik a jugoszláv haderő ellenőrizhető kivonása Koszovóból. Ezzel együtt figyelmeztetette a szerbeket arra is, hogy a megállapodás bármilyen módon történő megszegése a légi hadjárat felújítását vonja maga után.
Walter Slocombe amerikai védelmi miniszter-helyettes hozzátette, hogy a légitámadások felfüggesztéséről 24 órán belül megszülethet a döntés. "Szeretnénk, ha ez a lehető leggyorsabban megtörténne" – mondta. Hozzátette, hogy a NATO éberen felügyeli majd a kumanovói megállapodásban foglaltak végrehajtását.
Bár az amerikai kormányzat elégedetten fogadta a katonai megállapodás aláírását, óvatosságát megőrizve az ellenőrizhető csapatkivonáshoz kötötte a légi csapások leállítását. Bill Clinton amerikai elnök újságíróknak mindössze annyit mondott, hogy nagyon elégedett. Később kiadott írásos közleményében rámutatott, hogy a megállapodás fontos előrelépést jelent "céljaink megvalósításában".
Az AP jelentése szerint Clinton megerősítette, hogy a Koszovóba bevonuló nemzetközi biztonsági erő gerincét a NATO csapatai képezik, ami azt jelenti, hogy az erő a szövetség egységes parancsnoksága alatt fog állni. A NATO világosan jelezte a Koszovói Felszabadítási Hadsereg vezetőinek, elvárja tőlük, hogy ne akadályozzák a szerb csapatkivonásokat - tette hozzá.
A NATO nagyköveti tanácsának ülése után diplomáciai források kiszivárogtatták, hogy az amerikai nagykövet - a szövetségesek ámulatára - ragaszkodott az ellenőrizhető csapatkivonás megkezdéséhez, mint olyan feltételhez, amelynek teljesítése nélkül nem hagyja jóvá a légi csapások felfüggesztését.
A háttérben húzódó okok között azt sejtik, hogy az amerikai csapatok messze vannak a jugoszláv határtól, így időre van szükség ahhoz, hogy felzárkózhassanak, és az elsők között léphessék át a jugoszláv határt.

(MTI)

Ajánló:

Hírek, adatok és vélemények a jugoszláviai eseményekről.