Hazugságvizsgálattal akarják meggátolni a kémkedést Amerikában<br/>

Vágólapra másolva!
A kínai kémkedési botrány kirobbanása után az amerikai energiaügyi miniszter úgy döntött: ezután az atomkutató központokban is hazugságvizsgálatnak vetik alá a fontos pozíciót betöltőket.
Vágólapra másolva!

A The Washington Post értesülése szerint az Egyesült Államok atomkutató központjaiban hazugságvizsgálatnak vetnek alá mintegy 5000 embert, hogy kiiktassák a kémkedés kockázatát.
A napilap úgy tudja: a vizsgálat országszerte érinti az úgynevezett kényes állásokat betöltő tudósokat, szakértőket és kormányzati tisztségviselőket, akiknek a birtokában levő információk érdekelhetik a külföldi hatalmakat.
A teszt, amely eddig kizárólag a CIA és a biztonsági szolgálat tagjainak volt kötelező, a kormány által elrendelt intézkedéscsomag része. Bill Richardson energiaügyi miniszter a kínai kémbotrány után döntött a szigorú intézkedések bevezetéséről.
Az új-mexikói Los Alamos kísérleti laboratóriuma már hetek óta az amerikai közvélemény érdeklődésének középpontjában áll, miután egy kongresszusi jelentés nyilvánosságra hozta: értékes adatok szivárogtak ki az intézetből, és így Kínának sikerült információkat szerezni az atomfegyvergyártásról. Peking következetesen tagadja a kémkedésről szóló állításokat.
Az energiaügyi miniszter 10 napja egy újabb, immár második biztonsági ellenőrzést rendelt el az amerikai nukleáris laboratóriumokban, miután úgy ítélte meg, hogy az első vizsgálat nem hozott megnyugtató eredményt az adatok kiszivárgásáról szóló híresztelésekkel kapcsolatban. Richardson egy vasárnapi televíziós nyilatkozatában közölte: az atomkutató központokban dolgozó tisztségviselők közül többen nem tartották be az óvatosságot előíró kötelezettségüket, ezért "néhány héten belül elbocsátásra számíthatnak".
Az AFP jelentése szerint a második biztonsági ellenőrzés, amelyet az energiaügyi minisztérium szakfelügyeleti osztálya végez, július közepére fejeződik be.

(MTI)