Jackson és Thaqi aláírták az UCK demilitarizálásáról szóló megállapodást <br/>

Vágólapra másolva!
Michael Jackson tábornok, a KFOR parancsnoka és Hashim Thaqi, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) politikai képviselője hétfőre virradóra Pristina mellett aláírta az UCK demilitarizálásáról szóló megállapodást. Thaqi, aki egyben a koszovói "ideiglenes kormány" vezetője is, felszólította a dél-szerbiai tartomány szerbségét, hogy ne meneküljön el Koszovóból.
Vágólapra másolva!

A megegyezés tényét már vasárnap délután tudni vélte Jacques Chirac francia elnök, aki Kölnben, a G8 országcsoport csúcsértekezlete után tartott sajtóértekezletén ezt be is jelentette. Az aláírásra azonban csak röviddel vasárnap éjfél után került sor, miután lejárt a szerb erők kivonulására vonatkozó végső határidő.
Michael Jackson és Hashim Thaqi a KFOR-parancsnok Pristina mellett lévő főhadiszállásán, egy sátorban látta el kézjegyével a dokumentumot, amely pontos határidőt szab az UCK demilitarizálásának.
E megállapodás értelmében a koszovói albán szervezetnek harminc napon belül el kell hagynia harci állásait, és be kell szolgáltatnia minden olyan fegyvert, amelynek kalibere meghaladja a 12,7 millimétert. A lefegyverzés mellett a szervezetnek teljesen meg kell szabadulnia katonai jellegétől, vagyis fel kell számolnia a rendfokozatokat, meg kell szüntetnie az egyenruhát. A megállapodás ezen kívül kötelezi a fegyveres szervezetet, hogy távolítsa el külföldi tagjait Koszovóból, és a jövőben tartsa tiszteletben a KFOR fennhatóságát a tartományban.
Az aláírásnál jelen volt James Rubin amerikai külügyi szóvivő is, aki újságíróknak elmondta: Hashim Thaqi beszélt telefonon Bill Clintonnal. Az amerikai elnök "nagyrabecsülését" fejezte ki az UCK készséges magatartásáért.

Hasim Thaqi a tiranai televízióban vasárnap este azt mondta, hogy nyugodtan Koszovóban maradhatnak azok a szerbek, akiknek "kezéhez nem tapad vér", viszont Hágában van a helyük azoknak, akik bűncselekményeket követtek el. Thaqi megvádolta Szlobodan Milosevics jugoszláv elnököt, hogy ösztönzi a koszovói szerbség menekülését, mert befolyásolni akarja a nemzetközi közösséget. A koszovói albán politikus szerint Milosevics azt akarja bizonyítani, hogy a koszovói albánok kergetik el a szerbeket.
Thaqi arra szólította fel honfitársait, hogy legyenek óvatosak, amikor visszaindulnak Koszovóba, mert a fel nem derített taposóaknák tragikussá tehetik a spontán visszatelepülést. Kijelentette, hogy senki sem követelte a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) lefegyverzését, csak a szervezet átalakításáról van szó. Az UCK jól együtt tud működni a nemzetközi közösséggel és tiszteletben tartja az "ideiglenes kormány" minden politikai döntését - mondta.
Thaqi elmondta, hogy Koszovó ezentúl nem Belgrádon keresztül, hanem önállóan tart majd fenn diplomáciai kapcsolatokat a nemzetközi közösséggel. Különösen fontosnak nevezte, hogy a koszovói albánok bebizonyítsák a világnak: képesek és készek is önálló államuk megszervezésére.
Kiemelte, hogy a jugoszláv csapatok koszovói kivonása, valamint a nemzetközi KFOR-erők Koszovóba telepítése fontos lépést jelentenek a koszovói kérdés megoldása felé, és új távlatokat nyitnak Koszovó és a térség egésze előtt.

(MTI)

Ajánló:

Hírek, adatok és vélemények a jugoszláviai eseményekről.