Észak-Korea miatt nem kezdődhet meg a két Korea tárgyalása Pekingben <br/>

Vágólapra másolva!
Szöul és Phenjan 14 hónapos szünet után, hétfőn felújította tárgyalásait: Pekingben miniszterhelyettesi szintű értekezletet tartanának a szétválasztott családokról, valamint az Észak-Koreának ígért dél-koreai műtrágya- és élelmiszersegélyről. A tárgyalás Észak-Korea miatt még nem kezdődhetett el. A phenjani vezetés először 5 órával kérte a kezdés elhalasztását, majd a határidő lejárta előtt ismét halasztást kért, melynek tartamáról nincs információ.
Vágólapra másolva!

A 14 hónapja felfüggesztett tárgyalás felújítása kétségessé vált a két ország haditengerészetének múlt heti, sárga-tengeri fegyveres összecsapása miatt. (Mint ismeretes, a múlt héten egy észak-koreai hajó elsüllyedt, több hajó pedig megsérült abban a tűzpárbajban, amit a két ország határánál vívtak a Sárga-tengeren.) Azonban Észak-Korea szombaton, a Vöröskereszten keresztül bejelentette, hogy részt kíván venni a pekingi találkozón.
A hírek szerint Észak-Korea a pekingi tárgyaláson várhatóan arra kéri majd Dél-Koreát, hogy fizessen kártérítést és vállaljon teljes felelősséget a múlt héten történtekért, amit a szöuli vezetés elutasít.
A múlt heti katonai incidens ellenére a szöuli kormány illetékesei derűlátóak, a lapok értesülései szerint a családegyesítés "lényeges kérdéseiben" már előzőleg - vélhetően a vöröskereszt közvetítésével - megállapodtak.
Mindkét részről három-tagú küldöttség vesz részt a megbeszéléseken, a KNDK delegációját Pak Jong Szu, az országegyesítési bizottság igazgatóhelyettese, a dél-koreait Jang Jong Sik, az országegyesítési miniszterhelyettes vezeti.
Dél-Korea a hírek szerint 200 ezer tonna növényvédő szer szállítására tesz majd ajánlatot, és jó szándéka jeléül 100 ezer tonnát már útnak is indított.
A dél-koreai családegyesítési indítvány szerint a két Korea kicseréli a szétválasztott családok listáját, megszervezi a családlátogatásokat, és a családok számára az ősszel találkozóközpontot létesít az egyik észak-koreai városban. Az 1953-ban befejeződött háború után 5 és fél millió embert érintett a családok szétszakítása, közülük 1,2 millióan élnek még családtagjaiktól elválasztva.
A szakértők szerint a felújított párbeszéd kimenetelének nem csak a két Korea közötti kapcsolatok alakulása, hanem a dél-koreai "mosolydiplomácia" folytatása szempontjából is nagy jelentősége van. Kim De Dzsung államfő kapcsolatépítésen alapuló politikáját kemény ellenzéki bírálatok érték a múlt heti tengeri incidens után.
Észak-Korea nem ismeri el az ENSZ-parancsnokság által 1953-ban rögzített tengeri határvonalat, és Pekingben várhatóan felveti a határ módosításának kérdését. Hon Szon En dél-koreai külügyminiszter korábban arra figyelmeztetett, hogy ez esetben hosszú vitára lehet számítani.

A kétoldalú tárgyalások a múlt év áprilisában szakadtak meg, miután Szöul kifejezésre jutatta, hogy csak abban az esetben támogatja élelmiszerrel északot, ha Phenjan engedélyezi a koreai háború (1953-56) után szétszakított családok egyesítését.
A két Korea között gyakorlatilag még ma is háború van, mivel a harcok nem békekötéssel, hanem fegyverszüneti egyezménnyel zárultak le.

(MTI)

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

A kezdetektől napjainkig, különösen a koreai háborúról szerezhet új ismereteket.(angolul)

Korábban:

Észak- és Dél-Korea között június 21-én felújulnak a múlt áprilisban felfüggesztett hivatalos tárgyalások. (1999.06.03.)