Öcalan szerint, ha kivégzik, a PKK puccsot hajt végre Törökországban<br/>

Vágólapra másolva!
Abdullah Öcalan kurd lázadóvezér, akire a török ügyész halálbüntetést kért, figyelmeztette Ankarát: ha halálra ítélik, pártja, a Kurd Munkáspárt újra fellázad.
Vágólapra másolva!

Abdullah Öcalan kurd felkelővezér pere kétheti szünet után, szerdán folytatódott Imrali török börtönszigeten.
Az AFP szerint a tárgyalás kétórás késéssel kezdődött, mert a rossz idő zavarta a hajók átkelését, amelyek Öcalan védőit és családtagjait, a magánvád ügyvédeit, a felkelés áldozatainak hozzátartozóit, valamint a külföldi megfigyelőket és az újságírókat szállították.
Az ankarai Állambiztonsági Törvényszék eljáró tanácsa három civil taggal folytatta a pert, miután a török parlament a múlt hét végén alkotmánymódosítással eltávolította a törvényszék katonai tagját, engedve az európai kritikának.
Ha a védelem péntekig befejezi védőbeszédét, akkor az ítéletet kedden vagy szerdán meghozhatják - mondta a tanács elnöke a Radikal című török lap szerint.
Öcalant hazaárulással, valamint számos török katona és polgári személy megölésével vádolják. Ha a bíróság bűnösnek találja, akkor halálbüntetést szabhatnak ki rá.

Abdullah Öcalan óva intette Ankarát: ha halálra ítélik, akkor "vér fog folyni Törökországban, és ez puccsot idézhet elő".
A La Repubblica szerdai számában olvasható, védője útján adott interjújában a kurd felkelővezér figyelmeztette Törökországot, hogy a Kurd Munkáspárt (PKK) harca "nem ér véget ővele".
"Ezt a piszkos háborút meg kell állítani." Öcalan kérte a nemzetközi közösséget: segítsen "meggyőzni a török kormányt", hogy békét kell kötni.
"A kurdok különválása nem lehetséges és nem is szükséges." Útjuk "Törökország demokratikus egységén át vezet", amely "reálisabb megoldás, mint a területi autonómia vagy a föderáció" - nyilatkozta Öcalan, aki szerint a PKK-nak helyet kell kapnia a jövendő török demokráciában.
A PKK-nak le kell vonnia "a múlt tanulságait" - mondta Öcalan, elismerve: a kurd szeparatista szervezet néha viselkedhetett volna "felelősségteljesebben a háború beszüntetése érdekében". "Demokratikus eszményem az, hogy tisztes békévé változtassam ezt a pert" - tette hozzá.
Öcalan szerint februári kenyai elfogásához "összeesküvés" vezetett, amelyben Görögország, az Egyesült Államok, Németország, Oroszország és Olaszország is benne volt.
A PKK európai képviselője, Ferhan Harran azt mondta a hamburgi Die Wochénak, hogy a szervezet támogatja vezérének az ankarai kormányhoz intézett felhívását, amely a kurd kérdés tárgyalásos rendezésére és a török hadsereggel 15 esztendeje folytatott háború beszüntetésére irányul.
Harran szerint ennek fejében Ankarának meg kell kímélnie Öcalan életét, szavatolnia kell a kurd kisebbség számára nyelvének és kultúrájának szabad művelését, továbbá amnesztiában kell részesítenie a PKK-harcosokat és feloldani a kurdok lakta kormányzóságokban érvényben lévő rendkívüli állapotot.
"Ha a békefolyamat beindul, és pozitívan végződik, akkor be fogjuk szüntetni a harcot" - mondta Harran, aki azt várja az európai államoktól, hogy rábírják Törökországot a PKK-val való tárgyalások felvételére.

Rómában mintegy 30 személy, közöttük Dino Frisullo, a török börtönöket is megjárt ismert olasz békeharcos és egy új európai parlamenti képviselőnő leláncolta magát a török nagykövetség előtt, hogy az Öcalan-per ellen tiltakozzon.
"Abdullah Öcalan halálra ítélése és kivégzése végzetes csapást mérne a kurd kérdés politikai rendezését célzó erőfeszítésekre és pusztító erőszak spirálját indítaná el" - közölték a római tüntetők.

(MTI)

Korábban:

1999. június 22. kedd