A világ államfői kísérik utolsó útjára II. Hasszán marokkói királyt<br/>

Vágólapra másolva!
Állam- és kormányfők gyűltek össze vasárnap Rabatba a világ minden tájáról, hogy végső búcsút vegyenek a pénteken elhunyt II. Hasszán marokkói királytól, akit az arab világ egyik oszlopaként és a közel-keleti béke előmozdítójaként tiszteltek.
Vágólapra másolva!

A királyt búcsúztatók

Fotó: Desmond Boylan

Az amerikai elnök és neje a temetésen

Fotó: Larry Downing

Buteflika elnök jelenléte új megvilágításba helyezi a Nyugat-Szahara miatt sokáig feszült marokkói-algériai viszonyt. A Reuters brit hírügynökség úgy értesült, hogy Buteflika néhány héten belül hivatalos találkozóra készül az új marokkói uralkodóval, aminek eredménye lehet, hogy ismét megnyitják a két ország közötti 1200 kilométeres határszakaszt, amelyet Algír 1994-ben záratott le.

A zöld posztóval borított, fekete koporsót mások mellett VI. Mohamed (II.Hasszán utódja), bátyja és unokatestvére emelte vállára és helyezte el a díszhelyen. A zöld posztón arany betűkkel hímzett felirat fénylett: "Egy az Isten, Allah".

A pénteken elhunyt uralkodót a királyi mauzóleumban apja, V. Mohamed mellett helyezik örök nyugalomra. A három kilométeres útvonal mentén marokkóiak százezrei tolongtak, hogy láthassák a gyászmenetet és végső búcsút vegyenek II. Hasszántól, aki 1961 óta irányította az észak-afrikai országot.

A II. Hasszán marokkói király földi maradványait utolsó útjára kísérő gyászmenet helyi idő szerint 16.40-kor érkezett meg az V. Mohamed Mauzóleumhoz, ahol 17 óra után néhány perccel örök nyugalomra helyezték a pénteken szívinfarktusban elhunyt 70 éves uralkodót.

Chirac francia elnök és családja

Fotó: Larry Downing

A mauzóleumot a néhai uralkodó építtette atyja, V. Mohamed halála után, 1961-ben. A rabati új városrész peremén álló betonépítményt neomór stílusban emelték. Az építkezést, amely 10 éven át tartott, Vo Toan vietnami építész vezette, keze alatt a 400 legjobb marokkói kézművesmester dolgozott.

Az V. Mohamed Mauzóleumot, amelyhez egy mecset és egy múzeum is tartozik, az arab világ egyik legfontosabb építményeként tartják számon. A sírhelyek egy nyitott, föld alatti helyiségben találhatók, amely egy empórán (árkádos, karzatszerű részen) keresztül tekinthető meg. A falakat Korán idézetekből álló, értékes reliefek borítják. A mauzóleum a Hasszán torony, a marokkói főváros jelképe mellett fekszik. A 12. századból való, 44 méter magas torony egykoron a világ legnagyobb minaretje lehetett volna, de sohasem épült fel teljesen. A hozzá tartozó mecsetet egy földrengés pusztította el a 18. században.

(MTI)

Korábban:

(1999. július 23.)