Elfogadták a Balkán-konferencia zárónyilatkozatát<br/>

Vágólapra másolva!
Szarajevóban péntek délután elfogadták a délkelet-európai stabilitásról és újjáépítésről tartott kétnapos csúcstalálkozó zárónyilatkozatát. A kétnapos tanácskozást 39 ország vezető politikusának, valamint 17 nemzetközi szervezet képviselőjének részvételével tartották.
Vágólapra másolva!

A zárónyilatkozatban a résztvevők kötelezettséget vállalnak a stabilitási egyezmény megvalósítására, a daytoni békeegyezmény s a koszovói békefolyamat támogatására. Továbbra is mindent megtesznek a demokratizálódásért és az együttműködésért. A térség országai, amelyek csatlakozni kívánnak az euroatlanti integrációhoz, hiszik, hogy a stabilitási egyezmény megvalósítása segíti ezt a folyamatot. Ehhez a nézethez csatlakozott a szarajevói csúcs számos más tagja.

A nyilatkozatban felszólítják a szerb népet, hogy legyen nyitott a demokratikus változásokra. Jugoszláviát egyenrangú és teljes jogú tagként fogadnák a megállapodás aláírói közé, ha tiszteletben tartaná a stabilitási egyezmény alapelveit és céljait. Jugoszlávia közelíthet ezekhez a célokhoz úgy, hogy közben megőrzi szuverenitását, területi integritását. Koszovó és Montenegró viszonylatában a résztvevők keresik azokat az eszközöket, amelyekkel a két ország a stabilitási egyezményhez csatlakozhat.

A nyilatkozatban hangsúlyozzák, hogy minden elűzött személynek joga van visszatérni lakhelyére. Az aláírók kiemelik a térség országai és az Európai Unió közötti gazdasági kapcsolatok fontosságát. Az egészséges gazdasági környezet megteremtése előfeltétele a fejlődésnek, az integrációnak és újabb tervek megvalósításának. A részvevők készek együtt dolgozni a tőke szabad mozgásának megteremtésében, a gazdasági kapcsolatok és a beruházások fejlesztésében a régión belül és a világ többi részével is.

A dokumentumban végezetül szólnak a biztonságról is. A résztvevők elhatározták, hogy együtt dolgoznak a feszültségek megszüntetéséért, a jó szomszédi kapcsolatok megteremtéséért, hogy megerősítsék az egész térségre kiterjedő biztonságot. Ennek érdekében elősegítik a haderők polgári ellenőrzését és szembeszállnak a szervezett bűnözéssel és a terrorizmussal.

A résztvevők támogatják, hogy Bodo Hombach legyen az Európai Unió részéről a stabilitási egyezmény különleges koordinátora. Az aláírók remélik, hogy a regionális kerekasztalok hatásos eszközt jelentenek a nyilatkozatban foglaltak megvalósítására. Az Európai Unió elnöksége 1999 szeptemberére tűzte ki az első regionális kerekasztal-találkozót.

(MTI)

Ajánló:

Videóval, képekkel (angolul)

Korábban:

(1999. július 30.)