Szaúd-Arábia az afrikai robbantások előtt titokban megállapodott a tálibokkal: kiadják bin Ladent <b

Vágólapra másolva!
A szaudi hírszerzés vezetője szerint a szaudi illetékesek tavaly nyár elején - két hónappal az Egyesült Államok két afrikai nagykövetsége ellen elkövetett robbantás előtt - titokban már megállapodtak az afganisztáni tálib vezetőkkel: kiadják Rijádnak Oszama bin Laden terroristavezért. A megállapodás lehetősége a robbantás után azonban szertefoszlott.
Vágólapra másolva!

Tavaly augusztus 7-én hatalmas robbanás döntötte romba a nairobi és a dar-esz-szalaami amerikai nagykövetséget, tucatnyi amerikai és több száz afrikai áldozatot szedve. Washington és Rijád egyaránt Oszama bin Ladent tartja a két merénylet értelmi szerzőjének. Az nem egyértelmű, hogy megakadályozhatóak lettek-e volna a több mint 200 ember életet követelő robbantások, ha a szaudi származású Oszama Bin Ladent időben kiadják Szaud-Arábiának.

A megállapodás részleteiről a szaudi titkosszolgálat főnöke, Turki al-Fejszál herceg nyilatkozott a Los Angeles Timesnak. Állításait a Los Angeles Times újságírói nem tudták megerősíttetni független forrásokkal. Amerikai titkosszolgálati tisztviselők közölték: őket nem vonták be a tárgyalásokba, nem is tudtak az egyezségről. A tálibok new-yorki képviselője azt állította, hogy nem soha nem volt arról megállapodás, hogy kiadják Bin Ladent Szaúd-Arábiának, hogy ott börtönbe kerüljön.

Turki azonban beszámolt a lapnak tárgyalások részleteiről. Turki egy kis szaudi delegációval érkezett a tálibok főhadiszállására az afganisztáni Kandaharba 1998 júniusában. A három órás tárgyalás végére a tálibok bezetője, Mullah mohammed Omar elfogadta, hogy Bin Ladent kiadják Szaúd-Arábiának. A terroristát, aki már három éve bújkál Afganisztánban, Szaúd-Arábiában állították volna bíróság elé. A táliboknak egy feltétele volt: a szaudiak ne adják ki Amerikának, hanem iszlám bíróság előtt vonják felelősségre a Rijádban monarchiaellenes összeesküvés miatt körözött, szaudi származású, de szaudi állampolgárságától megfosztott Oszama bin Ladent.

A kiadatás utolsó részleteit feltételezhetően pont akkor dolgozták ki, amikor bin Laden kieszelte az amerikai követségek elleni támadást. A tárgyalások a robbantások miatt félbeszakadtak.

A robbantásokat a nyugati hatalmak azonnal bin Laden számlájára írták. Az afganisztáni tálibokat azzal vádolták, hogy támogatták bin Ladent és az akcióját. Az Egyesült Államok gyilkossággal és összeesküvéssel vádolja bin Ladent. A terrorista felkerült a Szövetségi Nyomozó Hivatal 10 legveszélyesebb bűnözőjének listájára.

A szaudiak - Turki elmondása szerint - folytatnák a tárgyalásokat. Az afganisztáni tálibok álláspontja ellentmondásos: múlt hónapban az Arab Liga ülésén a tálibok egyik szóvivője, Al Sharq al Awsat közölte nem adják ki bin Ladent sem az Egyesült Államoknak, sem Szaúd-Arábiának. Ugyanakkor múlt héten egy telefon interjúban a tálibok new-yorki képviselője, Abdul Hakeem Mujahid közölte: a tálibok hajlandók egy iszlám résztvevőkből álló bizottság elé vinni az ügyet. "ha a bizottság úgy dönt, hogy ki kell adnunk bin Ladent, akkor kiadjuk, ha úgy döntenek, hogy szaudi bíróság elé kell állnia, akkor elfogadjuk a döntést, és kiadjuk Szaúd-Arábiának" - mondta.