A Bank Austria már korábban felfigyelt a gyanús tranzakciókra<br/>

Vágólapra másolva!
A Bank Austria már korábban feljelentést tett a bíróságon, mert több gyanús tranzakciót is felfedeztek, de a bíróság nem rendelte el a számlák befagyasztását.
Vágólapra másolva!

"A Bank Austria (BA) már régebben felfigyelt gyanús ügyekre - amelyekről az átutalások alapján feltételezhető, hogy kapcsolatban állnak a Bank of New Yorknál kirobbant pénzmosási üggyel. Jelentette is azokat, de nem történt semmi" - mondta a Bank Austria egyik szóvivője szerdán.

A BA már 1998 tavaszán lezárta az összesen 28 millió schillinges pénzmosással kapcsolatba hozható első néhány számlát, majd az év folyamán további számlákat zárt le. A bank a maga részéről az elmúlt hetekben az utolsó gyanús számlák tulajdonosaival is "megszakította az 1992 óta fennálló üzleti kapcsolatot", mivel a tranzakciók dokumentálására vonatkozó banki felszólításokat rendre figyelmen kívül hagyták. Mivel azonban a feljelentés ellenére a bíróság nem rendelte el a számlák befagyasztását, a tulajdonosok felvehették az ott lévő pénzt - mondta a szóvivő.

A Kurier című lap értesülése szerint bizonyosan tudható, hogy az érintett cégeket és postafiók-konstrukciókat osztrák állampolgárok vezették. Minden egyes esetben szoros keleti üzleti kapcsolatok mutathatók ki, főleg Fehéroroszországgal, Ukrajnával, Szlovákiával és Magyarországgal - írták. A Kurier szerint a fő gyanúsított állítólag Magyarországon tűnt el.

Minthogy a számlákról a pénzt elvitték, a tranzakciókat pedig nem dokumentálták, a pénzmosás gyanúját a hatóságok aligha tudják majd bizonyítani.

A Kurier szerint Ausztriában becslések szerint 20 milliárd schillingnyi pénzt mosnak: a pénzt ingatlanokba, cégtulajdon-részesedésekbe, valamint biztosítási és bankrészvényekbe fektették. 1994-től - amióta a 200 ezer schillingen felüli gyanús betéteket jelenteni kell a bankoknak a vonatkozó törvény értelmében - a nyomozók bírói határozattal mintegy egymilliárd schillingnyi gyanús pénzt tudtak befagyasztani 1999 májusáig.
A bizonyítottan bűncselekményekből szerzett pénz 75 százaléka kelet-európai tranzakciókból származik - írta a Kurier, forrásai megnevezése nélkül.

(MTI)

Ajánló:

(németül)

Korábban: