Megállapodás született a csernobili hulladékfeldolgozóról<br/>

Vágólapra másolva!
A csernobili atomerőmű folyékony radioaktív hulladékát feldolgozó ukrajnai üzem létesítéséről írt alá szerződést az ukrajnai atomerőművek működtetését ellátó Energoatom, valamint a belga Belaton, a francia SGN és az olasz Ansaldo alkotta nemzetközi konzorcium. Az építési költségek 14,7 millió euróra rúgnak.
Vágólapra másolva!

A munkálatokat az Európai Újjaépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) atombiztonsági számlájáról finanszírozzák. Az üzem elvégzi majd a hulladékok kiürítését a tartályokból, a beraktározást, az előkészítést, a szilárd halmazállapotúvá történő átalakítást, a csomagolást és a hulladékok átmeneti tárolását. Az üzem helyét a csernobili erőmű őrzött területén belül, a folyékonyhulladék-tároló közelében jelölték ki. Az üzemet évi 2500 köbméter kapacitásúra tervezik. Napjainkig a csernobili erőmű termelése során 13,5 ezer köbméter folyékony hulladék halmozódott fel, s újabb 10 ezer köbméter folyékony hulladék termelődése várható, ahogy az erőművet kivonják a termelésből. Az üzem a tervek szerint 2001 végére készül el.

A csernobili erőműben jelenleg csupán a 3. számú reaktorblokk működik, az 1. és 2. számút már leállították (az 1. számúból a fűtőanyagot még nem rakodták ki, a 2. számúban már nincs fűtőanyag), a 4. pedig 1986 áprilisában felrobbant. A 3. számú reaktorban július 1-jétől terv szerinti karbantartási munkák folynak, várhatóan november 9-én kapcsolják be az áramtermelésbe.

(MTI)

Ajánló:

Információk a katasztrófa körülményeiről, következményeiről