Clintont nem nyugtalanítják a görög tüntetők<br/>

Vágólapra másolva!
Görögországi utazása előtt Bill Clinton amerikai elnök kijelentette: nem nyugtalan amiatt, hogy esetleg a görögök tüntetni fognak látogatása ellen. Az elnök délkelet-európai körútjának következő állomásaként látogat Athénba, ahol napokkal korábban már számos tiltakozó megmozdulást szerveztek a baloldali nézetű csoportok. Az elnök ezért csak egy napig fog az országban tartózkodni.
Vágólapra másolva!

Az amerikai elnök délkelet-európai útja során 5 napot töltött Törökországban, ahol részt vett az Európai Együttműködési Szervezet isztanbuli konferenciáján. Eredetileg 3 napra tervezte görögországi látogatását, azonban az országban egy Amerika-ellenes csoport több alkalommal robbantással tiltakozott az elnöki utazás ellen, ezért Clinton csak egy napot tölt Athénban.

A heves tiltakozást az váltotta ki, hogy a NATO 11 hétig támadta Jugoszláviát. Az amerikai elnök szerint a katonai szervezet helyesen tette, hogy beavatkozott a koszovói albánok elleni szerb háborúba.

'' Tudom, hogy számos görög polgár nem ért egyet velem Koszovót illetően. Nekik joguk van erről másként vélekedniük és nekem is jogom van hozzá'' - közölte Clinton. ''Az a véleményem, és szerintem a tények is ezt igazolják, hogy jogos volt a NATO beavatkozása. Nem zavarnak a tüntetők. … Görögország a világ legrégebbi demokráciája, ha az emberek tüntetni akarnak, akkor tegyék, mert megtehetik.'' – tette hozzá az amerikai elnök.

Csütörtökön tízezrek - leginkább a Görög Kommunista Párt tagjai - vonultak az athéni Amerikai nagykövetség elé, miközben azt kiabálták: ''Clinton gyilkos fasiszta! Nem üdvözöljük a Balkán mészárosát!''

A görög baloldal megfogadta, hogy az amerikai vezető görögországi tartózkodása alatt – a tiltások ellenére - Amerika-ellenes tiltakozást fog tartani. A görög rendőrség megpróbálja távol tartani a tiltakozókat az elnöki családtól. Bill Clintont ugyanis elkísérte felesége, Hillary és lánya Chelsea is.

A tiltás szerint Athén központjában és a repülőtérre vezető út mentén tilos szervezkedni.

A görögök ellenezték a NATO Jugoszlávia elleni légikampányát, miközben a kormány logisztikai támogatásban részesítette az észak-atlanti szövetség harcoló alakulatait.
Emellett a tüntetők azzal vádolják Washingtont, hogy 1967-1974 között támogatta a hatalmon lévő katonai juntát és nem segítette az országot abban, hogy megakadályozza Törökországot, hogy megszállja és megossza Ciprust 1974-ben.

Görögországi útja során Clinton találkozik Kosztisz Sztefanopulosz görög elnökkel és Kosztasz Szimitsz miniszterelnökkel, akikkel a görög-török kapcsolatról és Ciprus újraegyesítéséről fog tárgyalni.

A két részre osztott Ciprus, török és görög vezetése december 3-án New Yorkban tárgyal a sziget jövőjéről.

Az amerikai elnök elmondta, hogy európai tartózkodása során számos alkalommal arra próbálta rávenni a feleket külön-külön, hogy béküljenek ki egymással. Szerinte az elhangzottak ''fogékony fülekre'' találtak.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

Az elnök beszédei és életrajza. (angolul)

Korábban:

(1999.11.16.)