Az Európai Unió újabb hat országgal kezd csatlakozási tárgyalásokat<br/>

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői helsinki találkozójukon úgy döntöttek, hogy jövőre megkezdik a csatlakozási tárgyalásokat Máltával, Bulgáriával, Lettországgal, Litvániával, Romániával és Szlovákiával. Tagjelöltté nyilvánították Törökországot, amelynek státusát elvben csak az különbözteti meg a többi tagjelöltétől, hogy egyelőre nem kezdik meg vele a csatlakozási tárgyalásokat.
Vágólapra másolva!


A tanácskozás résztvevői
Fotó: Michael Urban

A házigazda Paavo Lipponen finn kormányfő bejelentette, hogy a csúcson megszülettek a döntések a keleti bővítés gördülékeny lebonyolítása érdekében. A hatországos tárgyalási meghívás, az intézményes reformokra vonatkozó menetrend és az európai védelmi politika terén az eredeti célkitűzést sikerült megvalósítani, de még az adózásban is jelentős haladást értek el, jóllehet az egyezség ott elmaradt.


Orbán Viktor
Fotó: Michael Urban

Az uniós vezetők azt is elhatározták, hogy a tagállamok 2003-ra önállóan működni képes békefenntartó erőt hoznak létre olyan küldetésekre, ahol a NATO "nem kötelezte el magát". A békefenntartó erő 50-60 ezer tagból áll majd, saját parancsnoksággal, hírszerzési kontrollal, továbbá elegendő légi és vízi utánpótlással. Döntéshozó rendszerében helyet kap egy politikai és biztonsági, valamint egy katonai bizottság, illetve saját vezérkara lesz.

Az állam- és kormányfők úgynevezett milleniumi nyilatkozatot adtak ki, amely szerint az új évezred küszöbén az Európai Uniónak azokra a feladatokra kell összpontosítania, amelyek lakói biztonsága és jóléte szempontjából központi fontosságúak.

A vezetők büntetőintézkedéseket hoztak Oroszország ellen a csecsen városok intenzív bombázása, a grozniji ultimátum és az elmenekült személyek fenyegetése miatt. Helsinkiben kiadott nyilatkozatukban az unió vezetői közölték: az Oroszország vonatkozásában kialakított közös stratégiát felülvizsgálják, a partneri és együttműködési szerződésben foglaltak egy részét felfüggesztik, a kereskedelmi szerződés előírásait szigorúbban alkalmazzák, a TACIS-segélyeket néhány kiemelt területre korlátozzák, és arra kérik az EBESZ-t és az Európa Tanácsot, hogy vizsgálja felül együttműködését Oroszországgal.

(MTI)

Ajánló:

Az EU tagállamok nyelvein