Szíria derűlátó az Izraellel folytatandó tárgyalásokat illetően<br/>

Vágólapra másolva!
A szíriai külügyminiszter szeritn néhány hónapon belül megköthető a békeszerződés izraellel. Eközben a Golán-fennsíkon viszont több mint ezer zsidó telepes tüntetett a terület esetleges feladása ellen.
Vágólapra másolva!

"Néhány hónapon belül megköthető a békeszerződés Izraellel" - jelentette ki Faruk as-Saraa szíriai külügyminiszter vasárnap. A szíriai diplomácia vezetője újságíróknak nyilatkozva kijelentette: derűlátó, és úgy véli, hogy néhány hónap elegendő lesz a békeszerződés megkötéséhez.
Kijelentése volt az első hivatalos damaszkuszi reagálás arra, hogy a jövő héten Washingtonban felújítják az izraeli-szíriai tárgyalásokat. A szíriai külügyminiszter úgy vélekedett, hogy rövid időn belül tényleges eredményekre lehet számítani, ha mindkét fél jó szándékkal közelít a kérdéshez. Mint mondta, Szíria kész megvitatni az összes, 1996-ban függőben maradt kérdést.

Egy magas rangú izraeli illetékes azt nyilatkozta, hogy Ehud Barak miniszterelnök a lehető leghamarabb megállapodásra akar jutni Szíriával a békemegállapodás nagy vonalairól, és ezután tárgyalna a részletekről. Ha pedig megszületik a megállapodás, akkor Barak - akinek kötelező lesz népszavazást kiírni az ügyben - a szíriai békeegyezményt össze akarja kötni Izrael libanoni kivonulásával: a Szíriával kötendő béke ugyanis mindenképpen a Golán-fennsíkról való, a közvélemény szemében nem túl népszerű izraeli visszavonulással járna, míg a libanoni kivonulást a többség támogatja.

Szíria legfőbb politikai testülete, a Nemzeti Haladó Front szombaton jóváhagyta Háfez Asszad államfő döntését az izraeliekkel való tárgyalások felújításáról, a Golán-fennsíkon viszont több mint ezer zsidó telepes tüntetett a terület esetleges feladása ellen.

A Maarív 15-20 milliárd dollárra becsüli az esetleges kivonulás költségeit. Az összegben benne van a katonai létesítmények felszámolása és az onnan távozni kényszerülő polgári lakosok kártalanítása is. A Jediot Ahronot című lap tizennyolc milliárd dolláros kiadásról ír.

A pénzügyminisztérium illetékese nem volt hajlandó megerősíteni a lapokban megjelent adatokat.
A tárca vezetője, Avraham Sohat azonban máris kijelentette, hogy Izrael egyedül nem lesz képes előteremteni a kiűrítés forrásait. Mint rádiónyilatkozatában elmondta, 17 000, főleg mezőgazdasággal foglalkozó, kibucokban élő telepes kiköltöztetése hatalmas összeget igényelne. Jelezte, hogy Izrael amerikai segítségre számít.

Kacrinban, a Golán-fennsík legnagyobb településén vasárnapra virradóra tanácskozást tartottak a ciszjordániai és a gázai zsidó telepek képviselői. A sürgősséggel összehívott megbeszélés résztvevői állást foglaltak amellett, hogy közösen harcoljanak a Golán kiürítése ellen.

(MTI)

Korábban:

(1999. december 9.)