Egyre több német cég hajlandó adakozni az egykori kényszermunkások kártalanítására<br/>

Vágólapra másolva!
A náci korszak egykori kényszermunkásainak kártalanítását célzó egyezség december 17-iki bejelentése óta egyre több német vállalat hajlandó részt venni a kártérítési pénzalap feltöltésében.
Vágólapra másolva!

A Süddeutsche Zeitung című német újság pénteki számában idézi Wolfgang Gibowskit, a német kormány és konszernek által létesített alapítvány szóvivőjét, aki szerint a megállapodás híre fordulatot eredményezett az addig vonakodó cégek magatartásában. "Csatlakozási hullámról ugyan nem lehet beszélni, de a kép megváltozott" - értékelte Gibowski azt a tényt, hogy egyetlen hét leforgása alatt mintegy húsz cég jelezte készségét az egykori kényszermunkások kártalanítására. Ennek okát abban látja, hogy az egyezmény bejelentésével sikerült megnyugtatóan tisztázni egy döntő fontosságú kérdést: a német vállalatok védelmét az Egyesült Államok bíróságai előtt később indítandó kártérítési perekkel szemben.

A múlt pénteken Berlinben bejelentett megállapodás értelmében a német kormány és a konszernek 5-5, összesen 10 milliárd márkát fizetnek be a kártalanítást szolgáló alapítványba. A tízmilliárd márkás összeg volt az az alsó határ, amelyet a kényszermunkások képviseleti szervei és ügyvédei még elfogadhatónak találtak.

December 17. előtt mindössze 60 német vállalat volt hajlandó csatlakozni a kártérítési alapítványhoz, amelyet az év elején hozott létre a német kormány és tucatnyi konszern. Az utóbbi hét napban jelentette be csatlakozását - többek között - a Deutsche Telekom, a Schering gyógyszergyár, a mainzi Schott üveggyár, a Bahlsen édesipari cég, a Varta akkumulátorgyár és a Vaillant fűtéstechnikai cég.
Az alapítvány szóvivője szerint a 80 még mindig elenyészően alacsony szám ahhoz képest, hogy tudomása szerint a 40-es években mintegy 3000 német vállalat húzott közvetlenül vagy közvetve hasznot a kényszermunka intézményéből. Pontos számot Gibowski sem tudott megnevezni, mivel nincs olyan központi intézmény, amely nyilvántartaná a kényszermunkával kapcsolatos adatokat.

A Süddeutsche Zeitung értesülése szerint az American Jewish Committee január elején újabb listát tesz közzé azokról a német cégekről, amelyek elzárkóznak egykori kényszermunkásaik kártalanítása elől. A december elején nyilvánosságra hozott és az interneten is hozzáférhető első lista mintegy 250 német vállalat nevét, címét és telefonszámát tartalmazza.

(MTI)

Korábban:

(1999. december 15.)