Az Ír Köztársasági Hadsereg hajlik a fegyverletételre<br/>

Vágólapra másolva!
Az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) terrorcsoport pénteken bejelentett: hajlandó használaton kívül helyezni fegyvereit. A brit kormány örömmel fogadta a hírt, de nem jelezte, hogy visszaállítaná a néhány órával korábban felfüggesztett északír alkotmányos testületek jogkörét.
Vágólapra másolva!

Az IRA ajánlatát az északír fegyveres csoportok leszereléséről elkészült újabb jelentés ismertette, amelyet pénteken juttatott el a független testület a brit és az ír kormányhoz. Ebben John de Chastelain tábornok, a bizottság vezetője arról tájékoztatta Londont és Dublint, hogy az IRA meghatározta, milyen feltételek mellett hajlandó foglalkozni a fegyverek kérdésével, így egy valódi megállapodás lehetőségét tárta elő a leszerelés problémájának megoldására.

A brit és az ír kormány péntek esti közös közleményében "nagy jelentőségűnek" minősítette az IRA javaslatát, de a brit kormány semmit nem jelzett arról, miként cselekszik. Néhány órával korábban ugyanis már felfüggesztette Észak-Írország alkotmányos testületeinek jogkörét, és visszaállította a közvetlen brit kormányzást Ulster fölött arra hivatkozva, hogy az IRA nem tett eleget kötelezettségének a fegyverbeszolgáltatás terén.

A londoni lépésre dühösen reagált az IRA politikai szárnya, a katolikus Sinn Fein párt, az északír katolikus közösség mérsékelt ereje, a John Hume vezette Szociáldemokrata és Munkáspárt (SDLP) pedig keserűségének adott hangot. Gerry Adams, a Sinn Fein vezére azt vetette Peter Mandelson, a brit kormány északír ügyek miniszterének szemére, hogy meghajolt az unionista pártok fenyegetőzése előtt, holott a Sinn Fein már a brit kormány asztalára tette az IRA új kezdeményezését, amely az "áttörés lehetőségét" kínálja.

Séamus Mallon, az SDLP alelnöke, az északír kormányfő helyettese is úgy vélte, hogy "hibás és oktalan" volt a brit kormány döntése. "Nagyon-nagyon nehéz lesz újjáépíteni az alkotmányos intézményeket. Senkinek ne legyenek illúziói afelől, hogy a nagypénteki egyezmény felülvizsgálata gyorsan megoldható" - figyelmeztetett Mallon. Peter Mandelson a törvény kihirdetése utáni nyilatkozatában ugyanis annak a reménynek adott hangot, hogy gyorsan megoldható a fegyverek problémája.

Az északír ügyek minisztere ígéretet tett arra, hogy azonnal visszaállítja az intézményeket, mihelyst a nemzetgyűlés pártjai megtalálják a megoldást arra, "hogy örökre eltűnjenek a fegyverek az északír politikából". Szerinte a leszerelés terén történt előrelépések nem elegendők ahhoz, hogy az intézmények a helyükön maradjanak.

David Trimble északír kormányfő és pártja, az Ulsteri Unionista Párt üdvözölte a brit kormány lépését, és kiemelte, hogy az elkerülhetetlen volt, mivel az IRA nem teljesítette kötelezettségvállalását. Trimble, akit Gerry Adams a nap folyamán tájékoztatott az IRA javaslatáról, úgy vélte, a köztársasági fegyveres csoport "semmi jelentős előrelépést" nem tett új kezdeményezésében.

Az északír alkotmányos testületek felfüggesztése nemcsak a nemzetgyűlés és a kormány munkáját érinti. Velük együtt egyelőre megszűntek létezni a belfasti nemzetgyűlés bizottságai, az északír-ír együttműködési bizottságok, amelyek az ír-sziget közös ügyeit hivatottak intézni és a brit-ír miniszteri tanács is. London nem állította viszont le a terrorista-foglyok korai szabadon engedésére kidolgozott programot és az északír rendőrség, a RUC reformjainak a megvalósítását sem.

Egyelőre bizonytalanság ül mindenen. Dublin az utolsó pillanatig ellenezte, hogy felfüggesszék a testületeket, és éjt-nappallá téve dolgozott életben tartásukért. Az áttörés reményében nem is egyeztetett a két kormány a továbblépésről, azaz a nagypénteki egyezmény felülvizsgálatának módjáról.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000.02.12.)