Az Európai Bizottság nemzetközi megfigyelőket kíván Csecsenföldre küldeni<br/>

Vágólapra másolva!
Nemzetközi megfigyelőket tart szükségesnek Csecsenföldön az Európai Bizottság (EB) külügyi felelőse a sorozatos és súlyos emberijog-sértések miatt. Hétfőn látott napvilágot az az orosz jelentés, mely szerint Groznij ostromában 368 orosz katona vesztette életét, és 1469-en sebesültek meg.
Vágólapra másolva!

Christopher Patten, az EB külügyi főbiztosa szerint több jelentés is utal arra, hogy az orosz erők ellenőrzése alatt álló fogolytáborokban súlyos visszaélések történnek. Mindezek meglátása szerint megerősítik az EBESZ vagy az Európa Tanács nemzetközi megfigyelőinek szükségességét.

Az EU az elmúlt hónapokban rendszeresen elítélte a csecsenföldi orosz erőszakot, különösen amiatt, hogy aránytalannak és az ártatlan polgárokat is sújtónak találta azt. Az unió büntetőintézkedéseket léptetett életbe Moszkva ellen, de ezek hatékonysága az utóbbi időben csökkent.

Patten - szóvivője útján - hétfőn bejelentette, hogy javasolni fogja: az EU-tagállamok moszkvai nagykövetségei lépjenek fel egységesen a táborok ügyében, és készítsenek részletes jelentést a témáról. Az unió fel kívánja vetni a témát a jövő héten Lisszabonban tartandó EU-orosz miniszteri találkozón is.

Ugyancsak részletes információkat kíván szerezni az EU arról, mi történt Andrej Babickijjal. Az orosz újságírót Csecsenföldön orosz erők fogták le azzal a gyanúval, hogy a helyieket segíti információival. Később állítólag orosz katonákért cserébe átadták őt a csecseneknek, utóbbiak viszont tagadják, hogy körükben lenne.

Patten azt is fontosnak tartja, hogy a csecsenföldi eseményekről szóló tudósítások útjában ne álljanak akadályok. Szerinte tiszteletben kell tartani, és garantálni kell a térségben működő sajtószervek szabadságát.

Az orosz vezérkar jelentése szerint a védelmi minisztérium csapatai 211 embert, a belügyminisztériumi csapatok pedig 157 embert vesztettek. Az orosz hírszerzés úgy véli, hogy a rommá lőtt város házaiban még mindig 300-400 csecsen gerilla rejtőzik. A csecsen főváros csak azért nem került eddig teljes orosz ellenőrzés alá, mert a felkelők polgári személyeknek álcázzák magukat.

Eközben az elmúlt huszonnégy órában is folytatódtak az orosz légierő támadásai Groznij ellen. Ugyanakkor Szu-24-es bombázók, Szu-25-ös vadászgépek és Mi-24-es helikopterek több mint száz bevetésben bombázták a felkelők állásait az arguni és a vegyenói szorosban.

(MTI)

Ajánló:

Minden, amit a testületről tudni érdemes. (angolul)

Korábban:

(2000.02.20.)