Nehéz idők várnak az orosz gazdaságra<br/>

Vágólapra másolva!
Vlagyimir Putyin ideiglenes elnök azóta növelte előnyét jelentős mértékben a többi elnökjelölthöz képest, mióta minimális növekedés mutatkozott az orosz gazdaságban. Az elemzők szerint Putyin nem véletlenül hagyott fel gazdasági politikájának részletezésével. Úgy látják: az orosz gazdaság továbbra is válságban van, és újabb reformra lenne szükség ahhoz, hogy megerősödjön a most még ingatag gazdaság. Putyin ennek ellenére optimista.
Vágólapra másolva!

Putyin tavaly év végén már azzal dicsekedett, hogy "újra élettel teli Oroszország beteg gazdasága". "A reform kezdete óta 14 hónapja fenntartjuk a növekedést" - mondta tavaly a parlamentben. "Mindez annak az eredménye, hogy leértékeltük a rubelt, és folyamatosan emelkedik az olaj ára."
Az olaj ára egy év alatt megháromszorozódott; és márciusban elérte New Yorkban a hordónkénti 34 dolláros árat.

Az olaj ára döntően befolyásolja az orosz gazdaságot, mivel ez jelenti a legnagyobb exportot. Ugyanakkor a gáz- és olajvállalatok adója fontos tényező a költségvetési deficit megfékezésére.

A valuta 1998 augusztusi árzuhanása óta Oroszország átvészelt egy pénzügyi válságot, ráadásul a felhalmozott adósságok mellett a csecsen háború költségeit is viselni kellett.

Ezek után azonban váratlan események történtek. Miután az oroszok számára túl drágák lettek az import-termékek, megerősödtek a helyi termelők. "Nem kis eredmény az, amit 1998 augusztusa óta elértünk" - mondta Philip Poole az ING Baring vezető közgazdásza a BBC-nek.

Az, hogy mindezt túlélte Oroszország, és nem kellett újabb papír pénzeket kibocsátani a fizetések és a hátralékok kifizetéséhez, nagy eredménynek számít. Emellett a Nemzetközi Pénzügyi Alap (IMF) támogatását is megkapták.

Az IMF aggódik

A gazdasági előremenetel már olyan jelentősnek mutatkozott, hogy Oroszország meg tudott állapodni az IMF-fel a kölcsönről. Azonban az IMF speciális feltételeket szabott: változtatást követelt a csődtörvénnyel kapcsolatban, valamint felszólította az orosz vezetést, hogy a támogatásokat sokkal szigorúbb pénzügyi ellenőrzésnek vessék alá.

Az IMF azért is aggódik, mert felmerült a gyanú, hogy a hitel egy része gyanús körülmények között eltűnt - írta a BBC. A vizsgálatok ezzel kapcsolatban mindezidáig nem vezettek eredményre. Az IMF attól tart, hogy a nagy méretű korrupció megakadályozza a piacgazdaság fejlődését a térségben.

Eddig az orosz gazdaság lényegében egy szűk csoport kezében volt, nagy részük Jelcinhez közel áll, akik jelentős hasznot húztak a gazdasági privatizációból.
Putyin viszonya ehhez a csoporthoz mindmáig tisztázatlan.

Folyamatosan erősödik az orosz gazdaság

Miután a gazdasági növekedés 1998-ban 5 százalékkal csökkent, 1999-ben végül 3 százalékos növekedést ért el. Az infláció mértéke is lelassult 37 százalékra 1999-ben, míg a korábbi évben 84 százalékos volt.

A szakértők ennek ellenére nem elégedettek a gazdasági mutatókkal. "A további növekedés egy gyökeres reform függvénye" - állítja az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet).
Adóreformra van elsősorban szükség, illetve a feketegazdaság visszaszorítására.

Putyin céljai

A külföldi befektetők számára az a legnagyobb probléma, hogy Putyin mindeddig nem fogalmazta meg markánsan céljait, illetve hogy pontosan hogyan akarja megvalósítani azokat.
"Putyin nem véletlenül beszél általánosságban" - állítja Philip Poole közgazdász. "Számára csak az a fontos, hogy megválasszák, és ezért számára most nem a gazdasági mutatók a legfontosabbak, hanem a hangzatos szlogenek."

Ajánló:

(angolul)