Izrael az erőszak megfékezésére szólította fel Arafatot<br/>

Vágólapra másolva!
Ehud Barak izraeli miniszterelnök vasárnap nyomatékosan felszólította a Jasszer Arafat vezette Palesztin Hatóságot, hogy vessen véget a palesztin önkormányzatú területeken egy hete tomboló erőszaknak.
Vágólapra másolva!

A szokásos heti kormányülés után kiadott közlemény szerint az izraeli kormányfő "erélyesen követeli a Palesztin Hatóságtól: hozza meg a szükséges intézkedéseket, hogy az incidensek ne ismétlődhessenek meg". Barak azonnali eredményeket remél az Arafathoz intézett éles hangú - mostani és korábbi - üzenetektől, amelyekben módszerei gyökeres megváltoztatását sürgette.

Az izraeli kormány megerősítette, hogy mindaddig elhalasztja a Kelet-Jeruzsálem közelében fekvő Abu Disz és két másik település átadását a Palesztin Hatóságnak, amíg az nem tesz bizonyságot arról, - hogy illetékességi területén képes a palesztinok ellenőrzésére. Az izraeli parlament hétfőn hagyta jóvá a települések átadását.

Az izraeli kormány egyúttal magyarázatot követel a palesztinok erőszakcselekményeiről. Barak bejelentette: Izrael úttorlaszok felállításával korlátozni fogja a palesztinok mozgását, válaszul arra, hogy szombat este Ciszjordániában egy izraeli gépkocsira hajított égő benzines palack súlyosan megsebesített egy kétéves kislányt.

Bár az izraeli hadsereg közölte: meg fogja akadályozni, hogy turisták és izraeliek palesztin ellenőrzésű területekre lépjenek, a Reuters szemtanúkra hivatkozó jelentése szerint a forgalom egyelőre zavartalan.

A palesztin vörös félhold adatai szerint öt palesztin vesztette életét és több mint ezren megsebesültek - köztük öt izraeli katona - a Gázai övezetben és Ciszjordániában 9 napja tartó tüntetésekben és zavargásokban. A tiltakozó megmozdulások résztvevői az izraeli börtönökben fogva tartott 1650 palesztin szabadon bocsátását követelik.

A palesztin vezetés az izraeli katonákat vádolja az erőszak felszításával, mert - állításuk szerint - élestöltényeket használnak a köveket dobáló tömeg szétoszlatására. Haím Ramon, a Jeruzsálem ügyében illetékes izraeli miniszter a hadsereg rádiójában már arra figyelmeztetett, hogy a palesztin erőszakhullám a szeptemberi végleges rendezést szolgáló stockholmi tárgyalásokat veszélyezteti.

Az izraeli biztonsági kabinet szombat esti rendkívüli ülésén egyelőre a tárgyalások folytatása mellett döntött. A vasárnapi kormányülés másik témája a Libanonból fenyegető gerillatámadások ügye volt. Barak élesen kikelt a Hezbollah-fegyveresek ellen, mondván: megpróbálnak olyan "illúziót" kelteni, mintha a szélsőséges szervezet kényszerítené kivonulásra Dél-Libanonból az izraeli hadsereget.

A Hezbollah vasárnap folytatta támadásait a biztonsági övezetben állomásozó izraeli egységek ellen. Közleménye szerint legkevesebb 20 rakétát lőttek ki egy katonai őrhelyre a Golán-fennsík közelében, és megsebesítették vagy megölték az Izraellel szövetséges Dél-libanoni Hadsereg több katonáját. Az izraeli miniszterelnök a libanoni támadások és a palesztin zavargások miatt már korábban "nagyon súlyosnak" nevezte a helyzetet, és meghatározatlan időre elhalasztotta washingtoni utazását, illetve Bill Clinton amerikai elnökkel keddre tervezett találkozóját.

Az ellenzéki Likud párt a parlamentben egy héttel elhalasztotta a kormány elleni bizalmatlansági indítványa beterjesztését, az "elsődleges nemzeti érdekekre" hivatkozva. Az AFP beszámolója szerint Barak telefonon megosztotta a békefolyamattal kapcsolatos aggodalmait II. Abdalláh jordániai királlyal, valamint Hoszni Mubarak egyiptomi és Jacques Chirac francia elnökkel, és felhívta figyelmüket "az utóbbi napok eseményeinek lehetséges következményeire".

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. május 19.)