Átvette a hatalmat a hadsereg a Fidzsi-szigeteken<br/>

Vágólapra másolva!
Tíz nappal George Speight és híveinek államcsínykísérlete után hétfőn a hadsereg átvette a hatalmat a Fidzsi-szigeteken. Korábban a szigeteken elrendelték az 55 évesnél fiatalabb tartalékosok mozgósítását, majd Frank Bainimarama ellentengernagy, a fidzsi hadsereg főparancsnoka hadiállapotot és 48 órás kijárási tilalmat rendelt el.
Vágólapra másolva!

A fővárost, Suvát ellenőrzésük alá vont katonák ennek értelmében felszólítás nélkül lőhetnek bárkire. Egyelőre nincsenek jelentések a parlament épületében a puccsisták által fogva tartott politikusok sorsáról. A parlamentben túszként tartják fogva az indiai származású Mahendra Chaudhry kormányfőt és mintegy harminc képviselőt, köztük az államfő lányát. Az sem világos még, hogy a hadsereg az államfő parancsára cselekedett-e, vagy pedig tőle függetlenül.

Mara elnök és a puccsisták közti tárgyalások egy helyben topognak. Speight időközben tovább próbálta szítani a feszültséget azzal a sydneyi rádiónak adott nyilatkozatával, mely szerint a parlamentben, a túszul ejtett kormányfő irodájában olyan dokumentumokra bukkant, amelyek egy, az indiai etnikum teljes hatalomátvételét célzó összeesküvésre utaltak.

Vasárnap a puccsistákat támogató őslakosok kisebb csoportja megrohanta az állami televízió épületét és egy szállodát. A zavargásban rálőttek egy rendőrre, aki olyan súlyosan megsebesült, hogy később a kórházban belehalt sérüléseibe. Ő az első halálos áldozata a május 18-án kirobbant válságnak.

Hétfőn a parlament épülete előtt Speight több száz híve gyűlt össze. A puccsisták arra kényszerítették az újságírókat, hogy hagyják el a parlament épületét.

Időközben Nagy-Britannia, Ausztrália és Új-Zéland figyelmeztette a szigetországot: felfüggesztik nemzetközösségi tagságát, amennyiben nem tér vissza a demokratikus útra. Az említett országok, valamint az Egyesült Államok is felszólította állampolgárait: lehetőség szerint mielőbb hagyják el a Fidzsi-szigeteket.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság hétfőn a fidzsi helyzetre való tekintettel úgy döntött, hogy nem viszik az olimpiai lángot a szigetekre. A lángnak június 3-án kellene a csendes-óceáni állam területére érkeznie.

(MTI)

Ajánló:

Adatok Fidzsiről.

Korábban:

(2000.05.19.)