Moszkva hivatalosan is elfogadta a brit és norvég segítséget <br/>

Vágólapra másolva!
Moszkva háromnapos halogatás után szerdán fogadta el hivatalosan is a Kurszk atom-tengeralattjáró legénységének kimentéséhez felajánlott brit és norvég segítséget. Mindez akkor történt, amikor a brit LR-5-ös mélytengeri mentőegység már úton volt Norvégiába.
Vágólapra másolva!

Orosz források szerint két brit és egy norvég hajó indul a Barents-tengerre. A brit mélytengeri mentőegység viharos tengeren is bevethető, s akkor is a tengeralattjáróra dokkolhat, ha a hajótest dőlésszöge csaknem 60 fokos, s erős tengeri áramlatokban is képes hatékonyan dolgozni. Az orosz búvárhajók éppen a nehéz viszonyok miatt nem tudtak eddig rátapadni a Kurszkra.

A baleset helyszínén egyre viharosabb a tenger, két-három méteresek a hullámok, a szél sebessége eléri a 10-15 métert másodpercenként, de néha még ennél erősebb széllökéseket is tapasztalnak, a vízhőmérséklet a felszínen 8-9, a százméteres mélységben pedig 4 fok körül van.

Az orosz tv-kommentárok szerint az egyre kedvezőtlenebb időjárási viszonyok és az eddigi mentési kísérletek kudarca késztette Moszkvát álláspontja megváltoztatására, s a külföldi segítség elfogadására. Vlagyimir Putyin elnök a nap folyamán még arról beszélt, hogy az orosz szakemberek szerint a flotta minden szükséges, s a lehető legjobb eszközökkel rendelkezik a mentéshez, ezért nem kellett a külföldi segítség.

Moszkvai elemzések szerint azonban elsősorban biztonsági megfontolások - a Kurszk az orosz nukleáris csapásmérő erő egyik legkorszerűbb eszköze -, másrészt pedig a "nemzeti büszkeség" miatt halogatták az orosz illetékesek a külföldi segítség elfogadását, hiszen az egyet jelent azzal a beismeréssel, hogy más országok korszerűbb technikával rendelkeznek.

(MTI)

Korábban:

Friss hírek a mentésről.