Az orosz miniszterelnök-helyettes nem látja értelmét a Kurszk-legénység kiemelésének<br/>

Vágólapra másolva!
Ilja Klebanov, a hadiipart felügyelő orosz miniszterelnök-helyettes hétfőn ismét kételyeit hangoztatta, hogy két szakaszban kell-e végrehajtani a Kurszk atom-tengeralattjáró kiemelését. Szerinte ugyanis nincs szükség arra, hogy a tengerbe veszett legénység kiemelésére külön akciót szervezzenek.
Vágólapra másolva!

A Kurszk augusztus 12-i balesetét vizsgáló kormánybizottság vezetője Moszkvában hétfőn újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy az általa vezetett testületnek kell végleges álláspontra jutnia ebben a kérdésben. Megerősítette egyben: a tengeralattjárót mindenképpen kiemelik a százméteres mélységből.
Klebanov a múlt héten már közvetve jelezte, hogy nem sok értelmét látja a legénység kiemelésére tervezett mentőakciónak, amely a tervezett 7-7 millió dolláros költségnél valószínűleg jóval többet emészt fel. Hozzátette: a norvég partnerrel mindeddig nem született megállapodás, éppen pénzügyi okok miatt. A mentés emellett elég veszélyes is - komoly kockázatokkal jár - az orosz mélytengeri búvárok számára. A Kurszk komoly sérülései miatt csak a legénység kevesebb mint harmadának megtalálására van esély az orosz politikus szerint, és ezért a hozzátartozók véleményét is ki kell kérni.

Az orosz kommentárok már egy hete jelezték, hogy Vlagyimir Putyin elnöknek kell kimondani az utolsó szót, mivel ő tett ígéretet a haditengerészek hozzátartozóinak, hogy a holttesteket mielőbb kiemelik a hullámsírból. Klebanov megerősítette ugyanakkor, hogy az október elején kezdődő és várhatóan november végéig tartó mentőakcióra az ütemterv szerint folynak az előkészületek, és az orosz búvárok kedden Norvégiába vagy Skóciába repülnek gyakorlatozni. Az orosz miniszterelnök-helyettes a munkálatok "hihetetlenül nagy kockázatára" utalva közölte: "Nem szeretnénk még több emberéletet áldozni a Kurszkon."

(MTI)

Ajánló:

(angolul és oroszul)