Több száz globalizáció-ellenes tüntetőt tartóztattak le Prágában<br/>

Vágólapra másolva!
Prágában a keddi utcai zavargások miatt több mint 420 személyt, köztük 130 külföldit tartóztattak le. Szerdára újabb globalizáció elleni tüntetések várhatók, de ezek előreláthatólag kisebbek lesznek, mint előző nap. Kedden a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tevékenysége ellen tüntetők ellen be kellett vetni a rohamosztagot.
Vágólapra másolva!

Kedden a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tevékenysége ellen tüntetők és a rendőrök összecsapásai éjfélig tartottak a cseh főváros utcáin. A késő esti órákban a tűntetők kisebb-nagyobb csoportjai a Vencel téren és a belvárosban törtek-zúztak, felgyújtották a maguk emelte barikádokat, és ekkor a belügyminisztérium bevetette ellenük a speciális rohamosztagokat és a titkosrendőrséget. A hatóság igen keményen elbánt a garázdákkal. Főleg a civil ruhás rendőrök nagyon sok tüntetőt letartóztattak, rúgásokkal, pofonokkal terelve őket a szállítójárművek felé. A prágai magyar konzulátusnak magyar állampolgárságú letartóztatottról szerda reggelig nem volt tudomása.

A sérültek számáról továbbra sincsenek megbízható adatok. A belügyminisztérium közölte, hogy 18 rendőr továbbra is kórházi ápolásra szorul. A tüntetők közül több mint száz személynek
nyújtottak az orvosok elsősegélyt kedden. Megsebesült egy belga és egy angol újságíró is. Nincsenek még adatok a károk mértékéről sem.

Stanislav Gross cseh belügyminiszter szerda reggel elmondta a közszolgálati rádióban: kedden 11 ezer rendőr felügyelt a rendre Prágában, de a tüntetők agresszivitása meghaladta a várakozást, ezért az esti órákban még másfélezer rendőrt vezényeltek a fővárosba. A miniszter teljes mértékben elégedett a rendőrök munkájával.

Prága negyedik kerületének polgármestere, akihez a "Nuslei híd alatti csatatér" is tartozik, felszólította a kormányt, hogy a helyzet rendezése érdekében rendeljen katonaságot a városba. A belügyminiszter ezt elutasította.

A keddi tüntetők számát a becslések 10-15 ezerre becsülik. Az éjjeli órákban elutazott Prágából a Ya Basta olasz szervezet mintegy 500 aktivistája, akik kedden a legvadabbak voltak. Az idegenrendészet szerint az éjjel viszont újabb néhány autóbusznyi olyan személy lépte át a cseh határt, akik nyilvánvalóan tüntetni kívánnak Prágában.

Viktor Piorecky, a tüntetéseket szervező Gazdasági Globalizáció Elleni Kezdeményezés (INPEG) szóvivője elhatárolta magát az erőszakos fellépésektől és a vandalizmustól. ''Ezek egyedi esetek, a tüntetők alig egy százaléka vetemedett vandalizmusra'' - jelentette ki a szóvivő. Ugyanakkor megértéssel vette tudomásul a történteket, mert - mint mondta - a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank naponta követ el súlyos erőszakot a világon, és naponta számos emberéletet lehet a számlájukra írni. Úgy vélte, hogy több esetben a rendőrség provokált. Piorecky bírálta a rendőrséget, mert szerinte több esetben nem engedte a sérült tüntetőkhöz a mentőket. Hasonlóan vélekedtek a rendőrségi beavatkozásokra felügyelő polgári őrszemek is; közülük több mint százaz figyelték a helyszínen az eseményeket.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.21.)