Nincs hatása a szóbeli megállapodásnak az utcai harcokra<br/>

Vágólapra másolva!
Az izraeli-palesztin összecsapások a tegnap délután elfogadott tűzszüneti egyezmény hatására sem hagytak alább. Az elmúlt éjszaka az izraeli hadsereg szerint 9 fegyveres összetűzés volt Ciszjordániában és a Gázai övezetben. A kisebb incidensekben két izraeli katona sérült meg.
Vágólapra másolva!

Az ellenségeskedés beszüntetéséről Egyiptomban kötött egyezség után, még kedd este Jeruzsálem peremvidékén, egy arabok lakta helység közelében megtámadtak egy izraeli katonai őrhelyet. A két katona a gránátokkal és gépfegyverekkel végrehajtott rajtaütés során szenvedett könnyebb sérüléseket.

A település Ciszjordánia B övezetéhez tartozik, ahol a palesztinok irányítják a közigazgatást és a polgári hatóságokat, de az izraeliek gondoskodnak a biztonságról. A Jordán folyó nyugati partjáról további öt, a Gázai övezetből három fegyveres támadást jelentettek.

Benni Ganc dandártábornok, a Ciszjordániában szolgáló izraeli erők parancsnoka szerdán a katonai rádióban egyelőre csak reményének adott hangot, hogy a tűzszünet 48 órán belül hatályba lép.

A Sarm el-Sejk-i válságtalálkozó eredményeit tekinti át Madeleine Albright amerikai külügyminiszter és Bassár el-Asszad szíriai elnök Rijádban, miközben az asz-Szaúra című damaszkuszi kormánylap szerdai számában közölte: Szíria és Szaúd-Arábia az Izraellel szembeni magatartásuk keményítésére fogja sarkallni a hét végi kairói arab csúcstalálkozó résztvevőit. Az újság szerint Asszad elnök és Fahd szaúdi király előző nap egyeztette álláspontját Rijádban, ahol a szíriai államfő - a damaszkuszi rádió szerint - éppen egy erős arab arcvonal kialakítása érdekében tesz látogatást. (Az amerikai külügyminiszterrel tartott megbeszélése után a szíriai elnök Jordániába utazik tovább.)

Az AFP amerikai külügyi forrásból úgy értesült, hogy a találkozón Albright megkéri Aszadot, Szíria vesse latba befolyását a libanoni muzulmán szélsőségeseknél. Albright alig néhány órával Asszad kétnapos hivatalos látogatásának kezdete után érkezett Szaúd-Arábiába, s már kedden megbeszélést folytatott Abdallah bin Abdel-Aziz trónörökössel és az uralkodóval. Egy névtelenül nyilatkozó magas rangú amerikai tisztségviselő szerint a szaúdi trónörökös "határozottan kiállt Sarm el-Sejk eredményei mellett", és úgy vélte: a találkozón született egyezségek a tárgyalások felé terelik az eseményeket.

A közel-keleti békefolyamatba újabb közvetítő kapcsolódhat be: Újdelhi. Az indiai külügyminiszter egy szerdai televíziós beszédében közölte, Ehud Barak izraeli miniszterelnök és Jasszer Arafat palesztin vezető megbízottai indítványozták Indiának, hogy lépjen fel békéltetőként.

Dzsaszvant Szingh külügyminiszter elmondta: Újdelhi csak akkor vállal közvetítést, ha szilárd meggyőződése lesz, hogy tevékenysége nem marad eredmény nélkül. Pillanatnyilag azt tanulmányozzák, milyen konkrét lépések szükségesek ennek a célnak az eléréséhez - idézte
Szinghet az ITAR-TASZSZ.

(MTI)

Ajánló:

(2000.10.12.)

Korábban:

(2000.10.18.)