Eredménytelenül zárult a közel-keleti arab csúcs <br/>

Vágólapra másolva!
Az Izraellel való kapcsolatok megszakítására buzdító nyílt felhívás nélküli zárónyilatkozatot fogadtak el az arab csúcs résztvevői. A két napos tanácskozást lezáró közlemény úgy fogalmazott, hogy az arabok megfontolhatják az Izraellel való kapcsolatok megszakítását.
Vágólapra másolva!

A csúcs felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy állítson fel egy nemzetközi erőt a palesztinok védelmére. Kérte továbbá a BT-től, hogy a béke és a nemzetközi biztonság fenyegetéseként ítélje el az erőszakot a megszállt területeken, amelyért Izraelt teszi felelőssé. Különleges büntető törvényszék felállítását is kéri az ENSZ-től a volt Jugoszlávia és Burundi ügyében illetékes hágai nemzetközi törvényszék mintájára. A nyilatkozat követeli továbbá egy nemzetközi vizsgálóbizottság létrehozását. Ez a testület vizsgálná ki a palesztin területeken történt véres eseményeket. A résztvevők két, összesen 1 milliárd dolláros alap létrehozásáról is döntöttek. Az úgynevezett jeruzsálemi intifáda alap 200 millió dollárjából tervezik támogatni az izraeliek által megölt palesztinok családtagjait. A másik alap 800 millió dollárja Kelet-Jeruzsálem arab és iszlám szellemiségének fenntartását célozza.

A résztvevők megegyeztek abban, hogy ezentúl évenként tartanak csúcstalálkozót, méghozzá először Jordánia elnökletével márciusban. Utoljára 1996-ban tartottak csúcsértekezletet.

Az izraeli kormányszóvivő az "értelem győzelmeként" értékelte vasárnap az arab csúcsértekezlet aznap Kairóban hozott döntését. A palesztinok képviselője ugyanakkor csalódottságának adott hangot. A CNN-nek nyilatkozó izraeli kormányszóvivő rámutatott arra, hogy röviddel a csúcstalálkozó záróközleményének elfogadása után még korai lenne véleményt alkotni valamennyi témában. A szóvivő úgy vélte, hogy az arab csúcs döntése üzenetként is felfogható Jasszer Arafat palesztin vezető számára, hogy állítsa le az összetűzéseket. Egy vezető palesztin diplomata csalódottságának adott hangot a kairói arab csúcs vasárnapi döntésével kapcsolatban, amely anélkül ítélte el Izraelt, hogy megbüntette volna közel 120, jórészt palesztin haláláért.

Ehud Barak izraeli miniszterelnök szerint Izrael súlyos terrorista támadások veszélyével néz szembe. Az ITAR-TASZSZ által idézett kormányfő azt mondta, hogy jelen pillanatban megszűnt minden együttműködés a palesztin kormánnyal, amely nem tesz semmilyen lépést az összetűzések leállítására. Barak bejelentette, hogy ideiglenesen felfüggeszti a palesztin-izraeli béketárgyalásokat. Mint mondta, Izrael továbbra is a békére törekszik.

Közben Izrael és a Gáza-övezet határán egy településen vasárnap összecsapás robbant ki. Egy14 éves palesztin súlyosan megsebesült és kórházba szállítása után belehalt sérüléseibe. Ő a több mint három hete tartó zavargások 122-ik halálos áldozata. Még tartott a kairói csúcsértekezlet, amikor az arab világ számos országában nagyszabású tüntetések kezdődtek. A megmozdulások résztvevői Izrael politikai és gazdasági elszigetelését követelték. Jemenben 1 milliónál több ember vonult fel a főváros utcáin, teljesen megbénítva a közlekedést. Libanonban és Szíriában már mindennaposak az "izraeli agressziót" elítélő megmozdulások. A palesztinokat támogató több ezres felvonulást tartottak vasárnap Kuvait városában is.

Az Arab Liga tudja, hogy miért csak ritkán tart csúcstalálkozót: a nacionalista felbujtók és a nyugatbarát erők közötti viszály újra és újra szakítópróba elé állítja a szervezetet. A négy év óta első kairói csúcstalálkozón is röpködtek a szilánkok és a líbiai résztvevő tiltakozásul idő előtt hazautazott. A végére csak Izrael szokványos elítélése maradt, és az a benyomás, hogy az arab világ a közel-keleti konfliktus szélesedése ellenére sem tud egy nyelven beszélni - állapította meg hírmagyarázatában az AP.

A konferencia résztvevői, köztük 15 államfő és Jasszer Arafat palesztin elnök, keményen megküzdöttek vasárnap minden egyes szóért abban a zárónyilatkozatban, amely az Izraelhez fűződő jövőbeni viszonyról szól. Habár mindannyian egyetértettek abban, hogy egyedül Izrael felelős az erőszak kiterjedéséért és a békefolyamat összeomlásáért, a mérsékelt erők nyomatékosan óva intettek minden olyan lépéstől, amely megnehezíthetné a jövőbeni tárgyalásokat. A vendéglátó Hoszni Mubarak egyiptomi elnök és II. Abdullah jordániai király újra és újra értésre adta, hogy a tárgyalások jelentik az egyetlen utat a tartós békéhez a térségben.

Mubarak elutasított a diplomáciai viszony megszakítására vonatkozó mindenféle követelést, hiszen Jordánia és ez év januárja óta Mauritánia mellett csupán Egyiptom tart fenn formális kapcsolatokat a zsidó állammal a 22 tagot felölelő szervezetből.

A két radikális palesztin iszlám csoport, a Hamász és a Dzsihád is bírálta az arab országok vezetőit a kairói csúcsértekezleten vasárnap elfogadott záróközleményért.

(MTI)

Korábban:

(2000. október 18.)