2005-ig az Amerikai Nemzeti Gárda katonái váltanák fel a Boszniában lévő reguláris csapatokat - állt

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának elképzelése szerint a Nemzeti Gárda alakulatai váltanák fel a Boszniában állomásozó amerikai hivatásos katonákat. Ezt az amerikai hadsereg szóvivőjére hivatkozva közölte egy zágrábi napilap. Szakértők szerint ez a tervezett intézkedés azt bizonyítja, hogy az Egyesült Államok szerint stabilizálódik a helyzet a Boszniában.
Vágólapra másolva!

Az amerikai védelmi minisztérium azt javasolta a washingtoni kormányzatnak, hogy a Nemzeti Gárda alakulataival váltsák fel a bosznia-hercegovinai SFOR-erőkben szolgálatot teljesítő amerikai reguláris csapatokat - adta hírül szerdai számában a Vjesnik című zágrábi napilap.

A Tudjman érában a hatalom szócsövének tekintett újság Thomas Artisra, az amerikai hadsereg szóvivőjére hivatkozva számolt be arról, hogy a washingtoni védelmi minisztérium 2005-ig készített terveket a bosznia-hercegovinai amerikai katonai jelenlétről. E tervek szerint fokozatosan a nemzeti gárda egységeivel váltanák fel a nemzetközi stabilizációs erőkben szolgálatot teljesítő hivatásos amerikai katonákat. Jelenleg 4300 amerikai katonai teljesít szolgálatot az SFOR kötelékében, és negyedük már a nemzeti gárda alakulataiból érkezett Bosznia-Hercegovinába.

A Vjesnik szerint az amerikai tervek azt bizonyítják, hogy Washington még legalább 5 évig külföldi katonai jelenléttel számol Bosznia-Hercegovinában. Másrészt, minden jel szerint már nem ítéli olyan veszélyesnek a helyzetet, hogy reguláris katonai erőt állomásoztasson Bosznia-Hercegovinában.

A bosznia-hercegovinai helyzet javulására utal Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak az a javaslata is, hogy 2002 decemberében fejezze be munkáját a világszervezet bosznia-hercegovinai képviselete.

Szerdai zágrábi sajtójelentés szerint a főtitkár a helyzet általános javulásával indokolta a javaslatát. A biztonsági tanácshoz címzett kezdeményezésében javasolta, hogy 1850 főre csökkentsék az ENSZ nemzetközi rendőri erőinek (UNIPTF) létszámát. Annan szerint az ENSZ európai tagországainak fokozottabb anyagi részvállalására van szükség ahhoz, hogy az ENSZ bosznia-hercegovinai képviselete két év alatt sikeresen eleget tegyen legfőbb feladatainak, mindenekelőtt a helyi rendőri erők kiépítésének, az egységes határrendőrség felállításának. Arra figyelmeztetett, hogy Bosznia-Hercegovina az illegális migráció és emberkereskedelem, valamint a csempészés egyik központjává vált. Felkérte az ENSZ tagországait, hogy támogassák a bosznia-hercegovinai rendőrség kiépítésének finanszírozására létrehozott alapítványt.

(MTI)