Az amerikai törvényhozás a nap folyamán kíván dönteni az elektorok ügyében <br/>

Vágólapra másolva!
A republikánus többségű floridai törvényhozás, legalábbis annak képviselőháza kedden dönteni kíván az állam elnökválasztó elektorainak kijelölése ügyében, ha addig nem rendeződnek megnyugtató módon George Bush republikánus és Al Gore demokrata elnökjelölt bírósági jogvitái.
Vágólapra másolva!

Az amerikai legfelsőbb bíróság, amely hétfőn meghallgatta a feleket, egyelőre nem tette közzé állásfoglalását abban a kérdésben, hogy folytatható-e a demokraták által kért - és a floridai legfelsőbb bíróság által pénteken elrendelt, de a washingtoni szövetségi legfelsőbb bíróság által szombaton ideiglenes intézkedésként leállított - további kézi szavazatszámlálás.

A szinte teljes tanácstalanságban vergődő kommentátorok sűrűn emlegetnek olyan eshetőséget, hogy az Egyesült Államok legfőbb bírói testülete esetleg - visszarettenve a valamelyik fél melletti egyértelmű állásfoglalás politikai terhétől - visszautalhatja az ügyet az illetékesnek vélt floridai szervek elé, azzal a kikötéssel, hogy egyértelmű és egységes mércét kell alkalmazniuk a vitatott szavazólapok kézi átvizsgálása során. Többen azonban erősen kételkednek abban, hogy ilyen mérce kidolgozható lenne most - vagyis több, mint egy hónappal a lakossági (elektorjelölő) elnökválasztás után, mindössze néhány nappal az elektorok által megejtendő tényleges elnökválasztás előtt.

A floridai törvényhozás azért akar mielőbb lépni abban az esetben, ha a bírósági kifogások ügyét sürgősen nem zárják le, mert a jogszabályok értelmében csak december 12-ig történő névsorleadás esetén garantált az, hogy az egyes államok kijelölt elektorai ténylegesen részt is vehetnek az elektori elnökválasztáson, aminek a napja december 18. (A listát csak december 12-e és 18-a között leadó államok elektorait nem automatikusan zárják ki, de kizárhatják.)

Hétfőn kora este egyébként a floridai legfelsőbb bíróság választ adott az amerikai legfelsőbb bíróság egyik korábbi kérdésére. Ez a kérdés arra irányult, hogy a floridai legfelsőbb bíróság korábban a floridai állami, avagy az amerikai szövetségi jog alapján hosszabbította-e meg az elnökválasztási szavazatok összesítésének határidejét.

A hétfőn közölt válasz értelmében ez a floridai jog alapján történt. Ennek az állításnak az az "üzenete", hogy a floridai legfelsőbb bíróság szerint indokolatlan a szövetségi jog betartásán őrködő washingtoni szövetségi legfelsőbb bíróság beavatkozása az egész ügybe. Kötni semmiben nem köti a washingtoni legfelsőbb bíróságot, és mindenképpen szerencsésebb lett volna, ha a válasz nem késlekedik ilyen sokat.

A hétfői meghallgatáson a szövetségi legfelsőbb bíróság bírái közül többen kifogásolták, hogy a floridai legfelsőbb bíróság válaszra sem méltatta kérdésüket.

(MTI)