Szigorították az olasz bevándorlási törvényt<br/>

Vágólapra másolva!
Olaszországban szabályozottabbá válik az illegális bevándorlók elleni intézkedések rendszere, miután a képviselőház elfogadta a bevándorlási törvény módosítását. A törvény ezentúl nem csak az illegális bevándorlókat, de az őket foglalkoztató és a nekik okiratokat nyújtó személyeket is bünteti.
Vágólapra másolva!

Az új szabályok értelmében bűncselekményt követ el az a bevándorló, akit egyszer már büntetőjogi eljárás keretében kitoloncoltak az országból, és másodszor is belép Itália földjére, megsértve ezzel a bírói végzés által elrendelt beutazási tilalmat. Az elkövető egytől négy évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható. A törvénymódosítás ugyanakkor lehetővé teszi a bevándorló számára, hogy fellebbezhessen a kiutasító határozattal szemben.

A törvény szigora a jövőben azokra is nagyobb erővel sújt le, akik illegálisan beutazott külföldieknek adnak munkát. Büntetésük hat hónaptól két évig terjedő elzárás, valamint 20-50 millió líra pénzbírság. Az illegális bevándorlóktól ujjlenyomatmintát is vehetnek, ha személyazonosságuk más módon nem állapítható meg. Ezáltal meg lehet előzni azt is, hogy ugyanazzal a dokumentummal különböző időpontokban más és más személyek utazhassanak be. Akár négy évre is rács mögé zárható az, aki dokumentumokat hamisít, és ha köztisztviselőről van szó, a büntetés mértéke megkétszereződik.

A csütörtöki olasz napilapok elsősorban arra hívják fel a figyelmet, hogy a törvénymódosítással kapcsolatos parlamenti vita eredményeként nem született egységes, konszenzuson alapuló döntés a balközép kormánykoalíció és a jobbközép ellenzék pártjai között. Ez utóbbiak - nevezetesen a Silvio Berlusconi vezette Forza Italia, az egykori újfasiszta pártból átalakult Nemzeti Szövetség (AN), a kereszténydemokrat párt (CCD), valamint az Umberto Bossi nevéhez fűződő Északi Liga - régóta sürgetik az érvényben lévő "Turco-Napolitano" törvény előírásainak szigorítását.

A vitát azonban nem sikerült megtisztítani a választási kampány szempontjaitól, így a képviselőházban lezajlott voksolás eredményeként a testület 278:211 arányban fogadta el a kormánytöbbség által előterjesztett javaslatot. Az AN-nek nem sikerült keresztülvinnie indítványát, amely eleve bűncselekménynek nyilvánította volna az illegális bevándorlást, mint ahogy a jobbközép azt sem tudta elfogadtatni a testülettel, hogy a vízi rendőrség lőhessen az embercsempész motoroshajókra, amikor azok visszafelé indulnak emberi "rakományuk" partra tétele után.

(MTI)