Vágólapra másolva!
A magyarság számára fontos kérdésekben sikerült megegyeznie a Romániai Magyarok Demokratikus Szervezetének (RMDSZ) az Iliescu vezette Szociális Demokrácia Romániai Pártjával (PDSR). Ezzel az RMDSZ vállalta, hogy nem kezdeményez bizalmatlansági indítványt a kisebbségi kormányzást vállaló PDSR-rel szemben.
Vágólapra másolva!

Romániában a kormányalakító politikai erő elkötelezte magát arra, hogy minden fontos bel- és külpolitikai kérdésben konzultál a magyar közösség érdekvédelmi szervezetével - tartalmazza a Szociális Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) között létrejött és szerdán aláírt együttműködési megállapodás.

Amennyiben a megállapodásban foglaltak megvalósulnak, az eredményes együttműködést jelenthet 2001-ben az új román kormány megalakítására vállalkozó PDSR és a romániai magyarság legitim érdekképviselete, a Romániai Magyarok Demokratikus Szervezete (RMDSZ) között - jelentette ki Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke az MTI-nek adott nyilatkozatában. Markó szerint a megállapodás nem születhetett volna meg az RMDSZ elmúlt négyévi kormányzati teljesítménye nélkül.

A PDSR részéről a párt tényleges vezetője, Adrian Nastase első alelnök és kijelölt kormányfő, az RMDSZ részéről pedig Markó Béla szövetségi elnök által aláírt mintegy hétoldalas okmány fő célkitűzésként jelöli meg a gazdaságfejlesztést, az ország európai és euroatlanti integrációjának meggyorsítását szolgáló reformfolyamatot, a közigazgatás decentralizálásának folytatását, az államosított vagyonok visszaadásának befejezését, a nemzeti kisebbségek védelmét, a kisebbségek által is lakott területek regionális fejlesztésének méltányos költségvetési támogatását és a két párt parlamenti együttműködését.

A romániai magyarság szempontjából különösen fontosak a közigazgatás decentralizációjáról, az államosított ingatlanok visszaadásának befejezéséről, valamint a kisebbségvédelemről szóló fejezetek. A megállapodás előirányozza például a helyi közigazgatásról szóló törvény parlamenti elfogadásának befejezését, mégpedig a szenátus által már elfogadott formában. A jogszabálynak ez a formája lehetővé teszi a nemzetiségek nyelvének használatát mindazokban a helységekben, ahol a kisebbségek a lakosság több mint 20 százalékát teszik ki.

Külön érdekessége a dokumentumnak az az előirányzat, amely szerint legkésőbb 2002-ig fokozatosan demilitarizálják az olyan közösségi szolgáltatásokat, mint a lakossági nyilvántartás, az útlevél-szolgáltatás és -nyilvántartás, a tűzoltóság, a polgári védelem, a közrendészeti feladatokat ellátó közösségi rendőrség létrehozása a fejlett európai államok gyakorlatának megfelelően.

Mintegy két oldalt tesz ki a közös okmányban a kisebbségvédelemmel kapcsolatos előirányzatok fejezete. E szerint megteremtik a Babes-Bolyai Egyetem magyar nyelvű tanulmányi vonala finanszírozásához szükséges szervezeti és szakmai keretet. Ezen túlmenően 2001-ben bővítik a magyar tannyelvű oktatási hálózatot, s az igényeknek megfelelően más felsőfokú tanintézetekben is bevezetik a magyar tannyelvű oktatást.

A megállapodás előirányozza a magyar kulturális intézmények méltányos finanszírozását, a magyar nyelvű rádió- és tévéműsorok országos és helyi szintű összekapcsolását. Megteremtik az anyanyelv közéleti használatának feltételeit, biztosítják a kisebbségek felekezeti-egyházi értékeinek megőrzését és fejlesztését, a kisebbségi egyházak megfelelő finanszírozását, gondoskodnak a kisebbségek részarányos részvételéről a kormányzati és szakmai-társadalmi fórumokon. Ennek megfelelően fennmaradnak a művelődési és az oktatási tárcákon belül korábban létrejött kisebbségi főigazgatóságok, a kormány képviselői pedig konzultálnak az RMDSZ-szel és más kisebbségek érdekképviseleteivel a kisebbségügyi főigazgatóság felépítését és illetékességi körét érintő kérdésekben.

Külön előirányzatok foglalkoznak a tulajdonjogi kérdések rendezésével, az egyházi és kisebbségi közösségi ingatlanok helyzetének törvényes rendezésével, az államosított javak visszaadásával, a felekezeti törvény elfogadásával.

Végül az aláíró felek elkötelezték magukat arra, hogy biztosítják a stabil politikai légkört a román parlamentben, együttműködnek a kormány által kezdeményezett jogszabályok elfogadásában.

A megállapodásban előirányzottak tiszteletben tartása esetében az RMDSZ tartózkodik a PDSR által létrehozandó kisebbségi kormány ellen irányuló bizalmatlansági indítvány kezdeményezésétől vagy támogatásától - szögezte le a szerdán aláírt együttműködési megállapodás.

(MTI)

Korábban:

(2000.12.27.)