A brit parlament meghallgatásokat tart a szegényített urán hatásairól<br/>

Vágólapra másolva!
A brit parlament alsóházának védelmi bizottsága a védelmi tárca vezetőinek a meghallgatására készül az öbölháborúban, valamint Koszovóban és Boszniában alkalmazott, szegényített uránt tartalmazó fegyverek egészségi és környezeti hatásairól.
Vágólapra másolva!

Bruce George, a bizottság vezetője azért sürgette a minisztérium és a hadsereg illetékeseinek a megjelenését a bizottság előtt, mert a hét végén kiderült: az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) által Koszovóban elvégzett vizsgálatok 11 megvizsgált helyszínen közül nyolc esetében radioaktív sugárzás jelét tapasztalta. Az UNEP szakemberei olyan területeken mérték a sugárzás szintjét a dél-szerbiai tartományban, ahol a koszovói válság idején szegényített uránt tartalmazó lövedékeket vetettek be szerb páncélosok ellen.

A munkáspárti politikus kijelentette: nem szabad megengedni, hogy a védelmi minisztérium ugyanúgy elhúzza a vizsgálódást a Balkán-szindrómáról, ahogyan tette ezt az öbölháborús veteránok esetében, akik éveken át próbálták meggyőzni a tárcát a szegényített urán egészségkárosító hatásairól.

Bruce George még azelőtt nyilatkozott, hogy a védelmi minisztérium illetékesei megerősítették a The Sunday Times című mértékadó vasárnapi lap értesülését, miszerint a brit hadsereg hazai gyakorló terepein is használják azokat a szegényített uránt tartalmazó lövedékeket, amelyekről feltételezik, hogy az öbölháborúban és a Balkán térségében szolgálatot teljesítő katonák körében fellépett fehérvérűség okozója. A tárca szóvivője elismerte, hogy a hadsereg az észak-angliai Cumbriában lévő Eskmeals, a skóciai Solway-öböl és dél-angliai Lulworth szárazföldi és tengeri terepein az elmúlt 10 évben rendszeresen teszteli az ilyen lövedékeket. A szóvivő hozzátette, hogy a tárca szakemberei rendszeresen mérik a radioaktivitás szintjét is ezeken a helyeken, és nem leltek semmi egészséget veszélyeztető jelre. A minisztérium ismételten megerősítette, hogy nincs tudomása leukémiás esetről a Balkánon szolgált brit katonák körében, és a NATO-szövetségesek katonáinál fellépett megbetegedések ellenére nem áll szándékában ilyen irányú orvosi vizsgálatokat indítani a brit katonák soraiban.

Eközben a brit hadsereg két egykori békefenntartója állt a nyilvánosság elé azzal a bejelentéssel, amely szerint a Boszniában és Koszovóban alkalmazott szegényített uránlövedékek okozták betegségüket. Bár az orvosok nem állapítottak meg vérrákot egyiküknél sem, a fellépett tüneteket, a fokozott fáradtságot, a fehérvérsejtek elszaporodását, a hajhullást mindketten a szegényített uránt tartalmazó lövedékekből származó radioaktív por számlájára írják.

A brit kormányra egyre nagyobb nyomás nehezedik annak érdekében, hogy a hadsereg, amely részt vett az öbölháborúban, és a boszniai és koszovói békefenntartás egyik legnagyobb létszámú résztvevője, kezdje meg a brit katonák vizsgálatát is.

- A védelmi tárcának ki kell vizsgálnia az uránlövedékek használatának hatásait mind külföldön, mind a hadsereg hazai gyakorló terepein, mivel teljeséggel nem ismerjük annak kockázatait - nyilatkozott vasárnap Paul Keetch, a Liberális Demokrata Párt védelmi szóvivője. A skót Nemzeti Párt illetékese egyenesen a lövedékek használatának azonnali leállítását sürgette, és a már kilőtt lövedékek mihamarabbi összegyűjtését követelte.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 5.)