Az amerikaiak elismerték, hogy urántartalmú lövedékekkel gyakorlatoztak Németországban<br/>

Vágólapra másolva!
A felső-pfalzi Grafenwöhrben lévő amerikai katonai gyakorlótéren a nyolcvanas években történtek balesetek uránbevonatú lőszerrel - ismerte el szerdán a Németországban állomásozó amerikai erők egyik szóvivője. Kedden az amerikaiak még határozottan tagadták a Stern című német magazinnak azt az állítását, mely szerint Németországban gyakorlatoztak volna az uránbevonatú lőszerekkel.
Vágólapra másolva!

Michael Baldermann, az amerikai hadsereg heidelbergi főhadiszállásának szóvivője elmondta a dpa-nak, hogy 1987-ben tévedésből kilőttek szegényítetturán-tartalmú lövedékeket, egy évvel később pedig kigyulladt egy ilyen lőszerrel megrakott páncélos. Mint a német hírügynökség megjegyzi, egy másik amerikai katonai szóvivő még előző nap, kedden is tagadta, hogy hadgyakorlatokon uránfegyvert használtak volna.

Baldermann közölte, hogy az 1987-es baleset után azonnal eltávolították a helyszínről a lövedékeket és a környező talajt is, majd ezeket laboratóriumi vizsgálatra az Egyesült Államokba szállították. Mint mondta, sem ennél az esetnél, sem az 1988-as páncélostűz esetében nem szabadult fel radioaktivitás, "a lőszerek bevonata a tűz következtében nem sérült meg".

Rudolf Scharping német védelmi miniszter szerda délelőtt beszélgetésre ült össze Berlinben tudósokkal és orvosokkal az urántartalmú lőszerek kérdéséről. Azt akarja megtudni a szakértőktől, hogy a lőszerek összefüggésben lehetnek-e azokkal a leukémiás megbetegedésekkel és halálesetekkel, amelyek más NATO-tagországoknak a Balkánon bevetett katonáinál előfordultak.

A védelmi tárca irányítója szerint a német katonák körében nincs olyan leukémiás eset, amelyet a balkáni szolgálattal lehetne kapcsolatba hozni. Scharping mindamellett szorgalmazza, hogy minden ország mondjon le a szegényítetturán-bevonatú lövedékekről, és Németország a NATO-ban a szóban forgó lőszer használatának legalább átmeneti megtiltását akarja elérni.

(MTI)

Ajánló:

(2001.01.09.)

Korábban:

(2001.01.09.)