Ismét kiújulhatnak a vallási és politikai ellentétek Észak-Írországban<br/>

Vágólapra másolva!
Északír biztonsági források pénteken arra figyelmeztettek, hogy a koronához hű protestáns félkatonai milíciák egyre inkább elpártolnak az északír békefolyamattól, és haragjukat ismét a katolikus lakosság ellen fordítják. Csütörtökön este bomba robbant Belfastban az egyik legfőbb északír politikai párt irodájának bejáratánál.
Vágólapra másolva!

Észak-Írországban az elmúlt hetekben egyre szélesebb méreteket öltöttek a katolikusok elleni csőbombás támadások. Csütörtökön este Belfast északi részén a legnagyobb katolikus politikai erő, a Nobel-békedíjas John Hume vezette Szociáldemokrata és Munkáspárt helyi irodája ellen intéztek támadást. Az előző huszonnégy órában Larne-ban két katolikus család otthonánál is csőbomba robbant, egy közeli településen szintén egy katolikus család gépkocsijához erősítettek pokolgépet.

Október óta csak Larne-ban 30 csőbombás merényletet regisztrált a rendőrség. A katolikus közösség képviselői és a tartomány biztonságáért felelős illetékesek valamennyi merényletet a legnagyobb protestáns félkatonai csoport, az Ulsteri Védelmi Szövetség (UDA) és a hozzá szorosan kapcsolódó Ulsteri Szabadságharcosok (UFF) egységeinek a számlájára írnák.

A biztonsági erők arra figyelmeztettek, hogy a milíciák nyíltan a katolikusok ellen fordulhatnak azután, hogy a brit kormány nyomására a hét elején az elítélt terroristák büntetését felülvizsgáló bizottság nem engedélyezte Johnny Adairnek, az UFF egyik katonai vezetőjének a szabadlábra helyezését. Adair egyike volt azon több száz terroristának, aki az északír békemegállapodás nyomán meghirdetett amnesztiaprogram keretében kerülhetett feltételesen szabadlábra. A férfit a koronához hű protestáns fegyveres csoportok között nyáron kirobbant véres - a tartományban hét halálos áldozatot követelő - belviszály idején tartóztatták le. Mivel bizonyíthatóan szerepe volt az erőszak szításában, Peter Mandelson, a brit kormány északír ügyekben illetékes minisztere elrendelte újbóli őrizetbe vételét. A szabadult terroristák közül Adair volt az első, akinek folytatnia kellett korábbi börtönbüntetését.

Az illetékesek emlékeztetnek arra, hogy a koronához hű protestáns milíciák Adair ügyével igazolni látják azon álláspontjukat, miszerint a nagypénteki egyezmény megvalósításával a brit kormány a katolikusoknak kedvez, és magára hagyja a tartomány protestáns lakosságát. A nagypénteki egyezmény olyan pontjai, mint a félkatonai csoportok, különösen a katolikus IRA leszerelése terén való egy helyben járás, az északír rendőrség és igazságszolgáltatás reformjának a megoldatlansága, egyre inkább elidegeníti a protestánsokat a tartomány tartós békéjét megalapozó nagypénteki egyezménytől - vélik.

(MTI)

Korábban:

(2001.01.12.)