Kedden hallgatják meg Bush legtöbbet támadott miniszterjelöltjét<br/>

Vágólapra másolva!
Keddre tűzték ki az amerikai szenátus igazságügyi bizottságában John Ashcroft igazságügyminiszter-jelölt meghallgatásának első napját. A kétnaposra tervezett meghallgatást nagy figyelem övezi, mert Ashcroft, a Missouri állambeli volt szenátor a George Bush megválasztott republikánus elnök által miniszteri tisztségre jelölt személyek közül a leghevesebb támadások célpontja a demokraták részéről.
Vágólapra másolva!

A demokraták John Ashcroft szemére vetik, hogy a republikánusok keresztény "őskonzervatív" szárnyának képviselőjeként korábban bírálóan szólt azokról a korszerűnek számító jogelvekről, amelyek betartatásán miniszterként őrködnie kellene. Például Ashcroft mereven ellenzi az abortusz felettébb korlátozott esetekre szóló engedélyezését is, valamint hevesen vitatja a lőfegyvertartási, illetve -szerzési szabályok szigorításának indokoltságát. Helyteleníti azt is, hogy a feketék számára - hátrányos társadalmi helyzetük kiegyenlítése végett - minimálkvótákat állapítsanak meg a munkahelyi foglalkoztatás terén, illetve a felsősoktatásban.

Bush miniszterjelöltjei közül már a minap, szenátusi meghallgatása előtt elbukott Linda Chavez, akit a megválasztott elnök a munkaügyi tárca élére szemelt ki, de kitudódott róla, hogy a kilencvenes évek elején szállást és alkalmi munkákat adott egy közép-amerikai illegális bevándorlónőnek.

Politikai elemzők felhívták a figyelmet arra, hogy a republikánus párt konzervatív szárnya korántsem repesett az örömtől Bush egyes miniszterjelölései láttán. Így például többen fanyalogva vették tudomásul, hogy Colin Powell, a párt egyik legnagyobb országos népszerűségnek örvendő személyisége, "a legliberálisabb konzervatív" lesz a külügyminiszter. Ashcroft jelölése e konzervatív elégedetlenkedők lecsillapítását célozza. Bush igazságügyminiszter-jelöltjének a személye azonban ennek folytán erősen polarizáló hatású - egy olyan összetételű szenátusban, ahol 50-50 a republikánus és a demokrata szenátorok aránya, és ahol szavazategyenlőség esetén csupán a szenátusi elnök - vagyis a szombati beiktatás után Dick Cheney amerikai alelnök - szavazata döntheti el a kérdést a republikánus párt javára.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 11.)