A szerb alkotmánybíróság megtiltaná a vajdasági települések magyar nevének használatát <br/>

Vágólapra másolva!
A Kasza József vezette Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) kedden határozottan tiltakozott amiatt, hogy a szerb alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek találta, hogy három vajdasági önkormányzat évekkel ezelőtt a hagyománnyal összhangban határozta meg a települések magyar neveit.
Vágólapra másolva!

A taláros testület, amelynek tagjait még az előző belgrádi kormányzat idején nevezték ki, a minap alkotmányellenesnek mondta, hogy a szabadkai, zentai és óbecsei önkormányzat alapszabályaik 1993-94-es módosításakor a hagyománnyal összhangban határozta meg e települések magyar nevét. A testület a hivatalos nyelvhasználatról szóló törvényre hivatkozva úgy vélte, hogy ehelyett magyar fonetikai átírással kell alkalmazni a települések szerb nevét.

Szabadka esetében e szerint a szerb nyelvű Subotica mintájára Szubotica, Zentánál Senta mintájára Szenta, és Óbecse esetében Becej mintájára Becsej lenne a "helyes" elnevezés.

A VMSZ tiltakozott a döntés miatt, amelyet a magyar nyelven esett erőszaktételnek és egy olyan politika újraélesztésére tett kísérletnek minősített, amely erőpozícióból rendezné, illetve vitatná el a "természetes jogokat", többek között a szerbiai polgárok szabad, egyenjogú és zavartalan nyelvhasználatának jogát.

A VMSZ szerint szomorú, de nevetséges is a tény, hogy a "szerbiai jogrend legrangosabb testülete a magyar nyelv szellemének, szabályainak és szokásainak megcsúfolásával, valamiféle sehol sem ismert és használt hibridnyelvnek a kitalálásával szeretné megajándékozni a szerbiai polgárokat, (...) abból (...) kiindulva, hogy a magyar nyelv szabad és öntörvényeinek megfelelő használata sérti, veszélyezteti és kérdésessé teszi mások, esetünkben a többségi szerb nép nyelvi, netán másféle jogait is".

Az új törvénytervezet ellentétben áll azzal, hogy Jugoszlávia elfogadta az Európa Tanács kisebbségi keretegyezményének szövegét, amely előírja a hagyományos kisebbségi helységelnevezések hivatalos használatát.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 25.)