Már csak hatan pályáznak a Cseh Televízió ideiglenes igazgatói posztjára <br/>

Vágólapra másolva!
A prágai parlamentben kedden délután bemutatkozott az a hat személy, aki megpályázza a közszolgálati Cseh Televízió ideiglenes igazgatói bársonyszékét. A képviselőház pénteki rendkívüli ülésén fog szavazni az egyes jelöltekről.
Vágólapra másolva!

A pályázók többsége már korábban is dolgozott a televízióban, illetve van tapasztalata ezzel a médiával. Az eredetileg hét jelölt közül Jirí Mejstrík, aki a kilencvenes évek elején a Prima kereskedelmi televíziót vezette, visszalépett, így a honatyák előtt csak hat személy fejtette ki elképzeléseit a televízió jövőjével kapcsolatban.

Jirí Balvín, Karel Kochman és Michael Kralert korábban töltöttek be aránylag magas tisztségeket a Cseh Televízióban, a jelenlegi vezetésből pedig Vera Valterová és Jana Bobosíková pályázik. Valterová mint személyzeti igazgató, jelenleg a televízió vezetője, míg Bobosíková a hírszerkesztőség igazgatója.

A továbbra is sztrájkoló televíziós alkalmazottak bejelentették, ha Bobosíková kerülne az igazgatói székbe, akkor utcai tüntetéseket szerveznek. Bobosíková és Valterová a meghallgatáson is igen kemény hangot ütöttek meg, s bejelentették, hogyha ők lesznek megbízva a televízió vezetésével, akkor a fellázadt szerkesztőket menesztik. Balvín, Kochman és Kralert viszont azt hangoztatták, hogy a lázadókat nem kívánják meneszteni.

Az egyetlen pályázó, akinek nincsenek televíziós tapasztalatai, Vratislav Mechura, vidéki rádiós. Minden pályázó a közszolgálati média reformja mellett foglalt állást, de elképzeléseik különböznek.

A televízió alkalmazottai december közepén lázadtak fel az új vezérigazgató, Jirí Hodac ellen, mert szerintük kinevezése politikai kritériumok alapján történt, s veszélyeztette a média közszolgálati jellegét. A tiltakozás következtében Hodac lemondott, s a parlament új televíziós törvényt fogadott el. Az ideiglenes igazgató várhatóan mintegy fél évig fogja vezetni a televíziót. Miután feláll az új kuratórium, sor kerülhet az új vezérigazgató megválasztására is.

Egy felmérés szerint a lakosság 60 százaléka úgy véli, hogy a társadalmi válsággá alakult tévébotrányért az ellenzéki szerződés alapján együttműködő kormányzó Cseh Szociáldemokrata Párt és az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt a felelős.

(MTI)

Korábban:

(2001. február 2.)